Andel’s Hotel Łódź zdobywcą nagrody Architecture of the Year

Konkurs European Hotel Design Award 2009

10-11-2009  Autor: Łukasz Sobolewski   Źródło: OP Architekten   Kategoria: Konkursy, nagrody

Hotel Andel´s w Łodzi otrzymał główną nagrodę w konkursie European Hotel Design Award 2009 w kategorii Architecture of the Year za adaptację istniejącego budynku do funkcji hotelu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 2 listopada 2009 roku w Londynie. Nagroda przyznawana jest od 12 lat przez renomowany magazyn Sleeper.

Autorem projektu hotelu jest wiedeńskie biuro OP ARCHITEKTEN, architekci Wojciech Popławski i Andrzej Orlinski. Wystrojem wnętrz zajęli się londyńscy projektanci  Jestico + Whiles.

Z dawnej fabryki z 1878 roku, przędzalni Izraela Poznanskiego, powstał obiekt bedący połączeniem starannie odrestaurowanej, monumentalnej architektury przemysłowej z elegancką, nowoczesną architekturą 4-gwiazdkowego hotelu. Zaprojektowano obiekt o wyjątkowo harmonijnej formie, w którym zabytkowe detale wydobyte są na tle współczesnej architektury nadając hotelowi niepowtarzalny charakter. Powstało 220 pokoi oraz 58 luksusowych apartamentów połączonych przez niezwykle przestronne eliptyczne atria doświetlające wszystkie kondygnacje. Strefa parteru to lobby wejściowe, kawiarnia, bar, restauracja dla 350 gości. Znajduje sie tu także centrum konferencyjne, posiadające siedem sal dzielących się na mniejsze jednostki, przeznaczone dla 450 osób i połączone ekspresowymi windami z salą balową mieszczącą nawet  800 osób, położoną na czwartym piętrze. Salę balową zamyka płaszczyzna dachu,  w której linię wpisuje się ciąg funkcji takich jak: wellness, fitness, spa, sky lounge oraz niezwykła bryła basenu wyrastająca ze struktury dachu. Przestrzeń basenu to przenikanie się wnętrza z zewnętrzem, gra światla i iluzja przestrzeni sprawiające, ze pobyt w tym obszarze możemy traktować jako wyjatkową przygodę obcowania z architekturą.

Wojciech Popławski, autor projektu z biura  OP ARCHITEKTEN

„Budynek, w którym mieliśmy możliwość zaprojektowania design hotelu o najwyższym standardzie to wspaniała ikona architektury przemysłowej Łodzi już od ponad 130 lat. W tej architekturze tkwią również angielskie pierwiastki z czasów burzliwego rozwoju przemysłu. Nagroda, którą otrzymaliśmy w Londynie, to szczególnie cenne wyróżnienie spinające ze soba te fakty. Mam więc nadzieję, że budynek hotelu andel´s stanie się obecnie nową ikoną miasta i symbolem jego nadziei na powrót, po latach nieobecności, do centrum uwagi architektury, sztuki i biznesu.”

OP ARCHITEKTEN to międzynarodowe biuro architektoniczne założone przez architektów Andrzeja Orlinskiego i Wojciecha Popławskiego w 2004 roku. Siedziba firmy mieści się w Wiedniu. Spółka dysponuje również biurem projektowym w Warszawie. Założyciele firmy posiadają nieograniczone uprawnienia projektowe w Polsce i w Austrii – dzięki temu mogą przenosić zdobyte za granicą doświadczenie i wysokie standardy projektowe na rodzimy grunt.

Architekci pracowni są m.in. autorami głośnego projektu Hotelu Andel’s w zrewitalizowanym budynku dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego w Łodzi, luksusowego budynku mieszkalnego „Atelier Residence” przy Placu Grzybowskim oraz koncepcji rewitalizacji części kamienic przy ulicy Próżnej w Warszawie.

W ramach wcześniejszej działalności założyciele biura zrealizowali między innymi najwyższy hotel w Polsce – hotel „InterContinental” w Warszawie (autor T. Spychała, współautor W. Popławski). Uznaniem cieszyła się także rewolucyjna koncepcja zabudowy skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej przygotowana przez biuro w 2004 roku.

O projekcie już pisaliśmy:

Rewitalizacja pod nadzorem konserwatorskim połączona z całkowitą zmianą funkcji i przebudową monumentalnego budynku przemysłowego, prowadzona była przez polsko-austriacki zespół OP ARCHITEKTEN pod kierownictwem Wojciecha Popławskiego. W ciągu dwóch i pół roku powstało 278 nowoczesnych pokoi, przestrzenne centrum konferencyjne oraz nowe piętro poświęcone rekracji na ostatniej kondygnacji budynku.

Zainteresowanie hotelem jest ogromne. Jest to nie tylko pierwszy w Łodzi hotel w tym standardzie, ale też niezwykłe wydarzenie architektoniczne. Połączenie historii fabryki, nowoczesnej architektury i bogactwa funkcji powoduje, że poznawanie obiektu i spędzanie w nim czasu stanowi dużą atrakcję.

W hotelu powstało także 220 luksusowych pokoi, każdy prawie 4-metrowej wysokości. Posiadają one widoczne elementy oryginalnych stropów, kolumn, belek i ścian. W charakterystycznych wieżach widocznych na fasadzie budynku zlokalizowano 58 luksusowych apartamentów, w tym cztery dwukondygnacyjne. Zestaw ten tworzy bogatą i różnorodną ofertę dla gości spragnionych kontaktu z niezwykłym obiektem, jego historią i nowoczesną adaptacją. Obszary komunikacji – znane z innych hoteli jako wąskie korytarze – w hotelu Andel’s zostały rozwiązane w formie niezwykle przestronnych atriów doświetlających wszystkie kondygnacje.

Strefa parteru to lobby wejściowe, kawiarnia, bar oraz restauracja dla 350 gości, która została podzielona na kilka obszarów. Wystrojem wnętrz zajęli się londyńscy projektanci  Jestico + Whiles. Dodatkowo na parterze znajduje się centrum konferencyjne składające się z siedmiu sal dzielących się na mniejsze jednostki – przeznaczone łącznie dla 450 osób. Z tego poziomu za pomocą czterech ekspresowych wind można dostać się do sali balowej na czwartym piętrze, jednej z największych wielofunkcyjnych sal hotelowych w Polsce, która może pomieścić nawet  800 osób. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń przeznaczona do organizacji nie tylko bali, ale też koncertów, projekcji filmowych, konferencji, targów, pokazów mody i festiwali. Tak wszechstronne możliwości użytkowania zapewnia specjalnie zaprojektowana akustyka sali, nowoczesne zaplecze techniczne, kabiny tłumaczeń i projekcji, oddzielna kuchnia, a także winda towarowa, którą można transportować elementy technologii sceny, a nawet samochody. Sala jest jednocześnie kapsułą odizolowaną akustycznie od reszty budynku i doświetloną naturalnym światłem.

po kliknięciu na fotografię otrzymasz powiększenie > > >

Sala balowa wpisuje się w ciąg funkcji, połączonych wspólnym dachem, takich jak: wellness, fitness, spa, basen, sky lounge. Basen to charakterystyczny element architektoniczny na nowo zakomponowanej kondygnacji dachu, wpisujący się w strukturę monumentalnego budynku. Krajobraz dachu uzupełniaja tarasy widokowe skierowane we wszystkie strony świata: wschodni taras apartamentu prezydenckiego, południowy taras „słoneczny” z barem przy lobby fitnessu, północny połączony z salami ćwiczeń i aerobiku oraz zachodni taras należący do sali klubowej.

Oryginalna tkanka wewnątrz budynku została zachowana niemal w całości, a więc w znacznie większym stopniu niż zalecały wytyczne konserwatorskie. Autentyczne elementy konstrukcji żeliwnej zostały odsłoniete z betonwych osłon i pokazane w przestrzeniach publicznych, pokojach i apartamentach. Masywne ściany ceglane zostały oczyszczone i zabezpieczone, aby pokazać, w strukturze warstw tynków i farb, historię fabryki. Historyczne żeliwne klatki schodowe uwiecznione w filmach takich jak "Inland Empire" Davida Lyncha są pozostawione w niezmienionym stanie i nadal służą ewakuacji. Na każdym kroku możliwy jest kontakt z historią obiektu w harmonijnym otoczeniu nowoczenej, funkcjonalnej architektury.

Hotel w swoim założeniu oferuje nie tylko kontakt z najcenniejszym elementem histori miasta – architekturą przemysłową, ale także możliwość obcowania ze sztuką współczesną. Starannie dobrana kolekcja sztuki zawierać będzie prace młodych, polskich twórców, często już uznanych w świecie.

To nie pierwszy hotel w dorobku zespołu OP ARCHITEKTEN. W ramach wcześniejszej działalności założyciele biura zrealizowali między innymi najwyższy hotel w Polsce – hotel „InterContinental” w Warszawie (autor T. Spychała, współautor W. Popławski). Na ukończeniu znajduje się także kolejny projekt spółki Orlinski Popławski – budynek apartamentowy „Atelier Residence” przy Placu Grzybowskim w Warszawie.

po kliknięciu na fotografię otrzymasz powiększenie > > >

Wojciech Popławski, główny projektant z biura OP ARCHITEKTEN:

„Udało się zrealizować wszystkie zaprojektowane elementy, dzieki czemu powstał obiekt o wyjątkowo harmonijnej architekturze. Zabytkowe detale są wydobyte na tle współczenej architektury i jednocześnie wpisują się w wystrój wnętrz. Niezwykła jest bryła basenu i struktura dachu, z której on wyrasta. Przestrzeń basenu to przenikanie się wnętrza z zewnetrzem, gra światła, iluzja przestrzeni i niespodziewane osie widokowe sprawiajace, że możemy pobyt w tym obszarze traktowac jako wyjątkową przygodę obcowania z architekturą.”

„Funkcja obiektu została kompletnie zmieniona w każdym jego fragmencie przy jednoczenym zachowaniu maksymalnej ilości autentycznej struktury budynku. Elementy wtórnych podziałów hal fabrycznych, a przede wszystkim podziałów wież usunęliśmy, odkrywająć w ten sposób prawdziwe piękno obiektu. To, co znajdowalismy w tym fascynującym obiekcie często wpływało na zmianę koncepcji projektu, rozwijającej się razem z budową.”

„Bardzo się cieszę, że to miejsce pozostanie kulturalnie żywą przestrzenią. Mam nadzieję, że połaczenie ciekawych ekspozycji oraz niezwykłej architektury przyciągnie do odwiedzenia tego miejsca. Miło mi, że wnętrze obiektu uświetnią swoją obecnością prace takich twórców jak, choćby, Dominik Lejman, Grzegorz Drozd, Maciej Kurak, Mariusz Waras czy Magda Hueckel, Ula Tarasiewicz.”

Historia i ciekawostki:

Więcej o historii fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi można przeczytać na stronie > > >

Obiekt i jego wnętrza stanowiły tło fabularne dla niektórych scen w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Oryginalną architekturę tego miejsca wykorzystał również David Lynch w swoim ostatnim filmie z 2006 roku zatytułowanym „Inland Empire”.

Więcej o OP ARCHITEKTEN

OP ARCHITEKTEN to międzynarodowe biuro architektoniczne założone przez architektów Andrzeja Orlinskiego i Wojciecha Popławskiego w 2004 roku. Siedziba firmy mieści się w Wiedniu. Spółka dysponuje ponadto biurami w  Warszawie oraz w Łodzi, w których pracuje łącznie 20 osobowy zespół  współpracowników. Założyciele firmy posiadają nieograniczone uprawnienia projektowe w Polsce i w Austrii – dzięki temu mogą przenosić zdobyte za granicą doświadczenie i wysokie standardy produkcyjne na rodzimy grunt.

W ramach wcześniejszej działalności założyciele biura zrealizowali między innymi najwyższy hotel w Polsce – hotel „InterContinental” w Warszawie (autor T. Spychała, współautor W. Popławski). Na ukończeniu znajduje się także kolejny projekt spółki Orlinski Popławski – budynek apartamentowy „Atelier Residence” przy Placu Grzybowskim w Warszawie. Uznaniem cieszyła się także rewolucyjna koncepcja zabudowy skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej przygotowana przez biuro w 2004 roku.

Zdjęcia archiwalne:

Aktualne zdjęcia Hotelu Andel's OP ARCHITEKTEN

po kliknięciu na fotografię otrzymasz powiększenie > > >

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com