Electrolux Design Lab 2009 Polska

Wyniki pierwszej polskiej edycji konkursu Electrolux dla studentów wzornictwa przemysłowego

26-11-2009  Autor: Anna Zamecka   Źródło: Electrolux   Kategoria: Konkursy, nagrody

W tym roku firma Electrolux Polska zorganizowała po raz pierwszy lokalną edycję konkursu Electrolux Design Lab. Tematem przewodnim, podobnie jak w przypadku konkursu międzynarodowego, był “Design na następne 90 lat”. Temat związany jest z obchodzoną w tym roku 90 rocznicą powstania firmy Electrolux. Zadaniem uczestników było stworzenie przemyślanych pod względem wzornictwa produktów przyszłości. Urządzeń, które zadecydują o tym, w jaki sposób w ciągu najbliższych dziewięciu dekad ludzie będą prać ubrania, zmywać naczynia oraz przygotowywać i przechowywać jedzenie.

Jury

W jury pierwszej polskiej edycji konkursu zasiadały Anna Grużewska, redaktor magazynu „Dom&Wnętrze”, Małgorzata Szczepańska redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration” i „Mój Piękny Dom”, Katarzyna Rzehak, redaktor magazynu „Dobre Wnętrze” oraz Małgorzata Dzięcioł, Dyrektor Marketingu Electrolux Poland. Jury oceniło pomysły polskich studentów pod kątem innowacyjności, wglądu w zachowania i potrzeby konsumentów oraz intuicyjności wzornictwa.

Nagrody

Drugą nagrodę w Konkursie Electrolux Design Lab 2009 Polska otrzymała Kamila Stępniak, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekt Kamili „Eco Dryer” to pomysł na przenośny, energooszczędny wieszak-suszarkę. To kompaktowe urządzenie o bardzo ciekawym wyglądzie, które dba zarówno o kondycję ubrań, jak i ich właściciela. Można je naładować ręcznie, wykonując proste ćwiczenia fizyczne.

Laureatką trzeciego miejsca w konkursie została Karolina Kowalczyk, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Karolina stworzyła projekt “Steamachine”, parowej pralko-suszarki o nietypowym kształcie.
Pozwala ona wyprać i wysuszyć ubrania w 15 minut, zajmuje niewiele miejsca, a przy tym jest wodo-oszczędna.
Jury nie przyznało pierwszej nagrody w konkursie, ponieważ żadna z przedstawionych prac nie była, zdaniem jego członków, wystarczająco futurystyczna. Pomysły studentów, pomimo zadanego tematu, nie wybiegały 90 lat w przyszłość.

Wyróżnienia

Jury zdecydowało się dodatkowo wyróżnić dwa projekty zgłoszone przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pierwszy z nich, to DEPO autorstwa Piotra Smolnickiego. DEPO rozwiąże w przyszłości problem dostawy internetowych zakupów do domu, pod nieobecność mieszkańców. Urządzenie to przyda się także osobom starszym i niepełnosprawnym, które mają problemy z poruszaniem się. Jury doceniło koncepcję urządzenia, ale uznało, że autor powinien jeszcze popracować nad nim od strony wzorniczej. Drugi z wyróżnionych pomysłów, to Compact Kitchen, urządzenie 3w1 zaprojektowane przez Monikę Reptowską. Kompaktowa kuchnia, garnek i talerz w jednym, umożliwia zdrowe, szybkie i wygodne przygotowanie posiłków. Zajmuje bardzo mało miejsca i możną ją wszędzie zabrać ze sobą. Jury uznało jednak, że projekt ten, mimo swojej atrakcyjnej formy, jest niewystarczająco futurystyczny.

O konkursie Electrolux Design Lab

Electrolux Design Lab to zapoczątkowany w 2003 roku, coroczny, międzynarodowy konkurs dla studentów wyższych szkół wzornictwa przemysłowego. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie innowacyjnych pomysłów na projekty urządzeń użytku domowego przyszłości. Temat przewodni konkursu co roku się zmienia. Gala finałowa odbywa się za każdym razem w innym mieście i jest światowym wydarzeniem medialnym.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com