Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Druga Era Przestrzeni. Electrolux Design Lab 2010

Electrolux Design Lab 2010

2010-01-20  Autor: Anna Zamecka   Źródło: Electrolux Design Lab 2010   Kategoria: Konkursy, nagrody

Electrolux zaprasza studentów i tegorocznych absolwentów wzornictwa przemysłowego z całego świata do udziału w konkursie Design Lab 2010.

Według prognoz za czterdzieści lat, w 2050 roku, aż 74% populacji będzie mieszkać w miastach. Wraz ze wzrostem stopnia urbanizacji na świecie, postrzeganie znaczenia przestrzeni w domu i sposób jej wykorzystania ulegną zmianie. Wejdziemy w drugą erę przestrzeni (Second Space Age). Electrolux postanowił uczynić to zagadnienie tematem przewodnim ósmej edycji międzynarodowego konkursu Design Lab.

Wzrost liczby ludzi skupionych w jednym miejscu zwiększy zapotrzebowanie na rozwiązania, które jeszcze efektywniej wykorzystują przestrzeń. Dlatego zadaniem uczestników konkursu Design Lab 2010 jest zaprojektowanie urządzeń domowych, które będą uwzględniać ograniczoną przestrzeń w domu. Zaproponowane pomysły zadecydują o tym, w jaki sposób w przyszłości ludzie będą przygotowywać i przechowywać żywność, prać ubrania czy zmywać naczynia.

Jury konkursu Electrolux szczególnie wysoko oceni w tym roku prace, które zawierać będą propozycję zestawu rozwiązań, czy urządzeń. Przedstawione projekty powinny odpowiadać na podstawowe potrzeby i wymagania konsumentów, być ekologiczne, dostosowane do miejsca i czasu oraz zapewniać przyszłym użytkownikom możliwość dopasowania do indywidualnych oczekiwań. Zgłoszenia w formie plików PDF należy zarejestrować na stronie internetowej konkursu www.ElectroluxDesignLab.com

Ostateczny termin rejestracji prac: 1 maja 2010

Finał konkursu: Londyn, wrzesień 2010

Nagrody:
I nagroda 5000 euro oraz sześciomiesięczny płatny staż w jednym ze światowych centrów projektowania Electrolux
II nagroda 3000 euro
III nagroda 2000 euro

Więcej informacji o konkursie oraz o projektach, które zwyciężyły w poprzednich edycjach można znaleźć na www.ElectroluxDesignLab.com

Polska edycja Electrolux Design Lab

Wyniki pierwszej polskiej edycji konkursu Electrolux dla studentów wzornictwa przemysłowego,

W 2009 roku firma Electrolux Polska zorganizowała po raz pierwszy lokalną edycję konkursu Electrolux Design Lab. Tematem przewodnim, podobnie jak w przypadku konkursu międzynarodowego, był “Design na następne 90 lat”. Temat związany jest z obchodzoną w tym roku 90 rocznicą powstania firmy Electrolux. Zadaniem uczestników było stworzenie przemyślanych pod względem wzornictwa produktów przyszłości. Urządzeń, które zadecydują o tym, w jaki sposób w ciągu najbliższych dziewięciu dekad ludzie będą prać ubrania, zmywać naczynia oraz przygotowywać i przechowywać jedzenie.

Jury
W jury pierwszej polskiej edycji konkursu zasiadały Anna Grużewska, redaktor magazynu „Dom&Wnętrze”, Małgorzata Szczepańska redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration” i „Mój Piękny Dom”, Katarzyna Rzehak, redaktor magazynu „Dobre Wnętrze” oraz Małgorzata Dzięcioł, Dyrektor Marketingu Electrolux Poland. Jury oceniło pomysły polskich studentów pod kątem innowacyjności, wglądu w zachowania i potrzeby konsumentów oraz intuicyjności wzornictwa.

Nagrody
Drugą nagrodę w Konkursie Electrolux Design Lab 2009 Polska otrzymała Kamila Stępniak, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekt Kamili „Eco Dryer” to pomysł na przenośny, energooszczędny wieszak-suszarkę. To kompaktowe urządzenie o bardzo ciekawym wyglądzie, które dba zarówno o kondycję ubrań, jak i ich właściciela. Można je naładować ręcznie, wykonując proste ćwiczenia fizyczne.

Laureatką trzeciego miejsca w konkursie została Karolina Kowalczyk, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Karolina stworzyła projekt “Steamachine”, parowej pralko-suszarki o nietypowym kształcie. Pozwala ona wyprać i wysuszyć ubrania w 15 minut, zajmuje niewiele miejsca, a przy tym jest wodo-oszczędna.

Jury nie przyznało pierwszej nagrody w konkursie, ponieważ żadna z przedstawionych prac nie była, zdaniem jego członków, wystarczająco futurystyczna. Pomysły studentów, pomimo zadanego tematu, nie wybiegały 90 lat w przyszłość.

Wyróżnienia
Jury zdecydowało się dodatkowo wyróżnić dwa projekty zgłoszone przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pierwszy z nich, to DEPO autorstwa Piotra Smolnickiego. DEPO rozwiąże w przyszłości problem dostawy internetowych zakupów do domu, pod nieobecność mieszkańców. Urządzenie to przyda się także osobom starszym i niepełnosprawnym, które mają problemy z poruszaniem się. Jury doceniło koncepcję urządzenia, ale uznało, że autor powinien jeszcze popracować nad nim od strony wzorniczej. Drugi z wyróżnionych pomysłów, to Compact Kitchen, urządzenie 3w1 zaprojektowane przez Monikę Reptowską. Kompaktowa kuchnia, garnek i talerz w jednym, umożliwia zdrowe, szybkie i wygodne przygotowanie posiłków. Zajmuje bardzo mało miejsca i możną ją wszędzie zabrać ze sobą. Jury uznało jednak, że projekt ten, mimo swojej atrakcyjnej formy, jest niewystarczająco futurystyczny.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro