Cykl Nowe Piętro - w Warszawie spotykają się młodzi projektanci

''Architektura-murator'' zaprasza...

12-02-2010  Autor: Joanna Krzyżaniak   Źródło: ''Architektura-murator''   Kategoria: Wiadomości z kraju

Nowe Piętro to organizowany przez 'Architekturę-murator' i Muzeum Sztuki Nowoczesnej na rok 2010 cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych miast i środowisk. Przedstawiciele trzech dyscyplin związanych z projektowaniem będą mieli okazję zaprezentować swoje prace. Zestawienie odmiennych postaw ma pokazać różne sposoby myślenia o kształtowaniu przestrzeni w dużej i małej skali. Nie mniej ważne od prezentacji wykonanych już projektów będą plany i cele twórców. Jaki wywrą wpływ na przyszły kształt polskich miast i życie ich mieszkańców?

17 lutego (środa), 18:00-20:00, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3, odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Nowe Piętro.

Gośćmi będą: Temperówka (www.temperowka.pl), LaPolka (www.lapolka.com) i pracownia jojko+nawrocki (www.jna.com.pl).

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę 20 stycznia 2010 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru byli: duet AzeDesign, Homework i reprezentujący studio WXCA Szczepan Wroński.

ARCHITEKTURA
Pracownia WXCA założona została przez Wojciecha Condera i Szczepana Wrońskiego w roku 2007, dziś łączy ośemkę młodych architektów. Najnowszym i największym jak dotychczas sukcesem zespołu jest zwycięstwo w międzynarodowym konkursie na budowę nowej siedziby
Muzeum Wojska Polskiego (2009), pracownia zajęła ponadto II miejsce w konkursie na budowę lubelskiego Portu Lotniczego i uzyskała wyróżnienie za projekt biblioteki w Nysie. Biuro realizuje przy tym liczne projekty budynków mieszkalnych i biurowych.



DIZAJN
Aze Design to dwuosobowy zespół, działający od 2006 roku. Anna Kotowicz-Puszkarewicz jest absolwentką ASP w Łodzi ( kierunek - projektowanie graficzne). Artur Puszkarewicz w roku 2001 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki w Białymstoku.
Mieszkają na Podlasiu, chętnie nawiązują do tradycyjnych technik rękodzielniczych, ale ich twórczość ich poddaje się zaklasyfikowaniu pod hasłem „etnodizajn”. Eksperymentując ze skalą i materiałem zmieniają funkcje szydełkowej serwety (dywan NODUS) czy słupa trakcji energetycznej (wieszak TENSE), tworzą przedmioty, których wygląd jest – czasem nieświadomie - kształtowany przez indywidualnego używtkownika (pościel REM, tkanina subiektywna odNOWA). Twórcy zdobyli m.in. I miejsce w konkursie Prodeco (2007) i wyróżnienie My World (2007).



GRAFIKA
Studio graficzne Homework działa w Warszawie od 2003 roku. Jego założyciele, absolwenci gdańskiej ASP, znani są jednak w środowisku znacznie dłużej: Joanna Górska w 2001 roku zdobyła I nagrodę w konkursie grafiki studenckiej Agrafa. Jerzy Skakun trzykrotnie (1997, 200, 2002) został laureatem konkursu na plakat BHP Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Projekty obojga artystów charakteryzuje precyzyjny warsztat, poczucie humoru oraz nawiązania do grafiki lat 50. i 60. Plakaty Homework są atrakcyjne nie tylko plastycznie, ale i literacko. Graficy bywają autorami błyskotliwych sloganów, np. Bądź głupszy, nie czytaj prasy (2005 I nagroda w 3. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS na plakat promujący czytelnictwo).
Są laureatami m.in. Grand Prix konkursu kalendarzy Vidical (2002), srebrnego medalu Międzynarodowego Biennale plakatu w Meksyku (2004), oraz wyróżnienia 5 Krakowskiego Festiwalu Plakatu (2005).

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 20.01.2010, godzina 18.00-20.00
ul. Pańska 3, Warszawa
www.artmuseum.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com