Rynek pierwotny czy wtórny?

Informacja Prasowa

26-03-2010  Autor: RED Real Estate Development   Źródło: RED Real Estate Development   Kategoria: Wiadomości z kraju

Kiedy zmierzamy kupić mieszkanie, zastanawiamy się, czy wybrać lokal z rynku wtórnego, czy podpisać umowę z deweloperem. Okazuje się, że częściej decydujemy się teraz na nowe mieszkania.

Mimo trudności z finansowaniem kupujemy tylko nieznacznie mniej mieszkań. Analizy firmy Nowy Adres wskazują, że w ciągu ostatniego roku transakcję na rynku nieruchomości mieszkaniowych przeprowadziło łącznie 9 proc. mieszkańców dużych miast, a kolejne 2 proc. jest w jej trakcie. W 2008 r. było to 9 i 3 proc., a w 2007 r. - 10 i 2 proc. Dane pochodzące z najnowszej edycji badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku: Polski Rynek Mieszkaniowy - Popyt i preferencje nabywców, obejmują transakcje zakupu lub budowy domu, zakupu mieszkania, apartamentu, działki, oraz domu wakacyjnego.

 

Mieszkańcy dużych miast najczęściej wyrażają chęć posiadania domu, ale z braku takiej możliwości decydują się na zakup nowo wybudowanych mieszkań. Największą niespodzianką jest spadek zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego, które wybrało tylko 14 proc. kupujących. Rok wcześniej mieszkania z drugiej ręki wygrywały z lokalami z rynku pierwotnego o 2 proc. (20 proc. do 18 proc.) W 2009 roku aż 27 proc. osób, które przeprowadzały transakcje nieruchomościowe postawiło na mieszkanie od dewelopera. Dom metodą gospodarczą budowało 23 proc. i tyle samo ankietowanych kupiło działki budowlane. Na gotowy dom zdecydowało się 9 proc. badanych.

 

Dlaczego mieszkania z rynku pierwotnego zyskały na popularności? Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży z Red Real Estate Development twierdzi, że znaczną liczbę nabywców przyciągnęła możliwość indywidualnych negocjacji cen. W przypadku nowo budowanych mieszkań była znacznie większa, niż na rynku wtórnym. - Ze względu na ograniczenia finansowania zakupu i drastyczne obniżenie się zdolności kredytowej nabywców, największy popyt notuje obecnie rynek mieszkań z segmentu popularnego. Inwestorzy dostosowali nowe projekty do zapotrzebowania poszukujących mieszkań. Zaczęli proponować mniejsze, a więc i tańsze mieszkania. Podobnie stało się w przypadku realizacji drugiego etapu naszego osiedla Alpha. W nowej fazie projektu zaproponowaliśmy większość mniejszych lokali, rozszerzając tym samym dostępność naszych produktów. W ofercie znalazły się mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 34 mkw., a najmniejsze trzypokojowe lokale mają wielkość 49 mkw. - mówi Teresa Witkowska.

 

Wyborowi mieszkań od dewelopera sprzyja skrócenie się czasu oczekiwania na nowe lokum oraz większa możliwość zakupu gotowego już nowego mieszkania. Z ostatnich wyliczeń analityków z serwisu Tabelaofert.pl wynika, że np. w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście wskaźnik wyprzedaży mieszkań utrzymuje się na poziomie 75 proc. Zmniejsza się natomiast liczba oddawanych mieszkań. GUS podał, że w 2009 roku oddano w sumie 160 019 mieszkań, czyli o 3,1 proc. mniej niż w 2008 roku. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę 142,9 tys. mieszkań, tj. o 18,2 proc. mniej niż w 2008 r. W 2008 roku wydano też znacznie więcej pozwoleń na budowę (220,3 tys. mieszkań) niż w zeszłym roku (168,4 tys. mieszkań).

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com