Relacja z konferencji 'Nowoczesna przestrzeń biurowa' - Patronat W-A.pl

Patronat W-A.pl

23-04-2010  Autor: [KK], tekst OFFA   Źródło: autorzy, OFFA.pl - Office & Facility   Kategoria: Patronaty

Konferencja „Nowoczesna przestrzeń biurowa”, która miała miejsce w Warszawie 6 kwietnia 2010 roku, była niezwykłą gratką dla wielbicieli dobrego designu, projektantów i architektów. Część audytoryjna wprowadziła słuchaczy w świat nowinek technologiczno-artystycznych, podkreśliła wagę ergonomii i ekologii, wskazała wybrane problemy związane z przestrzenią biurową oraz możliwości ich rozwiązania. Część wystawiennicza była ciekawym uzupełnieniem wygłoszonych teorii oraz prezentacji. Stanowiła dynamiczny dodatek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Specjaliści z wielu dziedzin związanych z wyposażeniem biur udzielali w tej strefie wyjaśnień i porad, co pomagało rozwiać wątpliwości i zdobyć bardziej szczegółowe informacje o konkretnych produktach.

Pierwszy wykład konferencji dotyczył oddziaływania dźwięku na ludzi pracujących w biurze typu open space. Prowadzący, Mikołaj Jarosz z firmy Ecophon, posłużył się w trakcie prezentacji wieloma środkami, takimi jak efekty dźwiękowe, prezentacje audio i video oraz przebijanie balonów, co bardzo dobrze zobrazowało przedstawiony problem. Zwróciło też uwagę na konieczność dbania o poziom akustyki w biurze. Mikołaj Jarosz dokonał szczegółowej analizy hałasu w zależności od miejsca pracy, a ponadto zaprezentował narzędzia internetowe i programy służące do pomiaru oraz przeliczenia parametrów akustycznych w pomieszczeniach.

Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie czołowego gościa konferencji – Francisa Duffy’ego. Architekt zaczął od historycznego wstępu na temat rozwoju i przekształceń biur na tle własnej edukacji, doświadczeń, pracy i praktyk. Nierzadko dodawał też zabawne anegdoty. Przede wszystkim jednak wyróżnił i scharakteryzował trzy typy biur. Następnie przytoczył przykłady ilustrujące omawiane zagadnienie. Do bardzo ciekawych należała jego wypowiedź o tendencjach w architekturze współczesnej. Doprowadziła ona do wyszczególnienia elementów wpływających na stworzenie idealnej przestrzeni biurowej. Francis Duffy wyraził także swoje przypuszczenia, poparte obserwacjami i badaniami, co do kierunku rozwoju systemu pracy. Ujął to hasłowo jako Network Office: elastyczne, dynamiczne, efektywne i ekspresyjne biuro na miarę XXI wieku.

Francis Duffy, fot. OFFA

Po wystąpieniu miała miejsce długa, ale zajmująca debata, której najistotniejsza część dotyczyła konieczności współpracy praktyków z teoretykami: badaczy, naukowców, architektów i projektantów. Jedynie dialog i wspólne przygotowanie projektów mogą przyczynić się do zmiany i poprawy środowiska pracy.

Kolejną sesję poprowadziła Beata Osiecka z firmy Kinnarps. Tytuł wystąpienia – „Projektowanie metodą 3E” – odnosił się do trzech zagadnień: ergonomii, ekologii i emocji. Według Beaty Osieckiej są to kluczowe aspekty, kształtujące nowoczesną przestrzeń biurową. Tym samym podała przykłady projektów, w których powyższe czynniki zostały wzięte pod uwagę już w procesie wstępnego planowania przestrzeni. W wyniku takiego podejścia powstały biura, które odpowiadają na potrzeby firm i minimalizują jej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto prelegentka starała się przekonać, że niewielkim wysiłkiem można osiągnąć zaskakująco wiele – wystarczy tylko posłużyć się odpowiednimi rozwiązaniami.

Roberto Danesi, gość Frezza, zwrócił natomiast szczególną uwagę na aspekt estetyczny produktów. Te, które pokazał, wyróżniały się nie tylko funkcjonalnością i perfekcyjnym dopracowaniem detali, lecz także harmonią i pięknem. Dla Roberto miejsce pracy musi być praktyczne, wygodne i elastyczne. Stąd też wprowadził koncepcję modułowych metalowych struktur, które nadają się do różnorodnych pomieszczeń biurowych.

Francis Duffy, fot. OFFA

Z kolei Wojciech Kuc z Philips Lighting zaprezentował innowacyjne rozwiązania oświetleniowe, które obniżają koszty zużycia energii, nadają wnętrzu niebanalny charakter i wpływają pozytywnie na samopoczucie pracowników. Szczególnie ciekawe było pokazanie planu biura, a następnie możliwości oświetlenia każdego pomieszczenia. Z pewnością mógł zaskoczyć bogaty wybór alternatyw iluminacji: od łagodnego, jednobarwnego, po dynamiczne i kolorowe. Uzupełnieniem prezentacji było oświetlenie kolumny i ścianek działowych w strefie audytoryjnej.

Ulf Jarneving wprowadził słuchaczy w pełen barw i faktur świat wykładzin winylowych „Bolon’s botanic”. Omówił proces ich produkcji, a także zaprezentował bogactwo wzorów. Udowodnił tym samym, że pokrycie podłogi może być designerskie, w pełni awangardowe i ekologiczne. Kolejny gość firmy – Marro Arona Losonczi z Węgier – zaprezentował przepuszczający światło beton – Litracon. Beton, który zwykle kojarzy się z ciężarem, blokowiskami i topornością okazał się materiałem sprawiającym wrażenie lekkości i  ażurowości. Udało się to osiągnąć przez wymieszanie z nim kawałków szkła. Połączenie światłowodów z betonem stworzyło zupełnie nowy surowiec, z którego można budować nawet kilkumetrowe ściany, przepuszczające promienie słoneczne.

Francis Duffy, fot. OFFA

Trwająca cały dzień konferencja była bardzo dynamiczna, bogata w informacje i obrazy. W przerwach pomiędzy sesjami uczestnicy mogli wymienić się spostrzeżeniami z gośćmi przy filiżance kawy. Liczne dyskusje, prezentacje, a także materiały reklamowe stworzyły wibrującą, twórczą atmosferę, która spotkała się z pozytywną reakcją słuchaczy.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com