Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Serce miasta pod stopami

Informacja Prasowa

2010-10-01  Autor: Dorota Lisik   Źródło: YASNA   Kategoria: Wiadomości z kraju

O klimacie miasta w znacznym stopniu decyduje jego architektura – układ ulic, dominujący styl budynków, wysokość zabudowy… Niezwykle istotną rolę odgrywają także ogólnodostępne place.

Badanie przeprowadzone w sześciu niemieckich aglomeracjach wykazało, że 76% ankietowanych stawia place publiczne na czele architektonicznych symboli miasta. Place stanowią prawdziwe serce metropolii, zostawiając daleko w tyle nowoczesne gmachy użyteczności publicznej, czy zlokalizowane w przestrzeni miejskiej dzieła sztuki. Ponadto, dla 84% respondentów to właśnie place są głównym argumentem przemawiającym za zamieszkaniem w centrum miasta, a dla 1/3 jest to powód, by przeprowadzić się do śródmieścia lub w jego okolice.

Wielofunkcyjny i… piękny

Co sprawia, że plac publiczny staje się tętniącym życiem, unikalnym sercem miasta? Jest to jedyny punkt, gdzie możliwe jest zarówno spacerowanie czy wypoczynek na świeżym powietrzu, jak i robienie zakupów, spotkanie w kafejce oraz posiłek w eleganckiej restauracji… a wszystko to w jednym, rozpoznawalnym i ogólnodostępnym miejscu. Plac przyciąga mieszkańców jeszcze bardziej, jeśli jest estetyczny i harmonijnie komponuje się z otaczającą go zabudową. Dlatego modernizując nawierzchnię centrów miast, odchodzi się od asfaltu i innych rozwiązań przypominających materiały stosowane na drogach czy autostradach. Prawdziwy renesans w przestrzeni miejskiej przeżywa za to klinkierowa cegła brukowa. Odmienione przy pomocy klinkieru place, pasaże oraz deptaki stają się prawdziwą atrakcją.

Barcelońska Plaza de les Caramelles

W sercu Barcelony turystów oraz mieszkańców przyciąga Plaza de les Caramelles, zlokalizowana w centrum Starego Miasta. Swoją powierzchnią 6000m2 służy miastu jako centrum festynów i targów, a także miejsce, gdzie można wypocząć, spędzić czas z przyjaciółmi czy pójść na spacer. Nawierzchnię placu wyłożono klinkierową cegłą brukową Röben w kolorze brązowoczerwonym. O szczególnym uroku placu decyduje powierzchnia złożona z 120 000 sztuk cegieł o małym formacie. Niewielkie rozmiary cegieł oraz ich kształt dają wiele różnych możliwości ułożenia wzorów – tu zastosowano wiązanie wozówkowe. Ponadto, cegła brukowa z klinkieru to materiał w pełni naturalny, którego kolor wynika ze składu mineralnego gliny i ostatecznie kształtuje się w trakcie procesu wypalania, a nie poprzez dodanie sztucznych barwników. Dzięki temu nawierzchnia placu nie blaknie mimo intensywnego hiszpańskiego słońca operującego na powierzchni cegieł.

Nie tylko w dużych miastach – deptak w Sankt Peter-Ording

Inny interesujący przykład zagospodarowania przestrzeni miejskiej przy pomocy klinkieru to centralny plac w miejscowości Sankt Peter-Ording, w północnych Niemczech. W tym popularnym niemieckim letnisku przeprowadzana była modernizacja pasażu przy głównej ulicy miasta, którego centralną częścią stał się plac otoczony zielenią. Podczas planowania rewitalizacji placu największym wyzwaniem dla architektów było znalezienie materiałów, które nie tylko dobrze skomponują się z naturalnym krajobrazem miejscowości, ale także będą odporne na panujące nad Morzem Północnym warunki atmosferyczne, przede wszystkim silnie zasolone powietrze. Wymogi techniczne oraz estetyczne spełniły klinkierowe cegły brukowe. Wybrano klinkier marki Röben w kolorze szarym cieniowanym. Do zrealizowania inwestycji wykorzystano ponad 500 000 sztuk cegieł, z których część została wykonana na zamówienie w zakładach Röben i wyróżnia się kolorem ciemniejszym niż pozostałe.

Dlaczego klinkier?

Decyzję o zastosowaniu cegieł brukowych z klinkieru w Sankt Peter-Ording wyjaśnia współtwórca projektu, architekt Hans-Jürgen Kirmse z biura projektów Topiaria:

- Betonowa cegła brukowa nie wchodziła w rachubę, ponieważ nie odpowiadałaby naszemu pomysłowi projektu. Klinkierowa cegła brukowa dzięki niewielkiej nasiąkliwości, nawet w zacienionych miejscach, nie pokrywa się mchem. Jej ceramiczna nawierzchnia umożliwia wręcz samooczyszczenie się, co eliminuje konieczność żmudnej i pracochłonnej pielęgnacji. Do tego jest też mrozoodporna i antypoślizgowa, co w takim miejscu jak pasaż handlowy, uczęszczany przez tłumy ludzi, jest niezwykle ważne. Poza tym klinkierowa cegła brukowa daje efekt refleksów światła, połyskujących na powierzchni jezdni. Szczególnie jest to widoczne podczas deszczu i w blasku latarni ulicznych. To bardzo urocze zjawisko.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro