OSSA 2010 - Patronat W-A.pl

Patronat Portalu W-A.pl

08-10-2010  Autor: [KK]   Źródło: OSSA   Kategoria: Patronaty

Warsztaty architektoniczne OSSA to coroczna inicjatywa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury. Tegoroczna XIV edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 16-23 października 2010 r. Portal W-A.pl z przyjemnością patronuje temu wydarzeniu.

Fragmentacja to tworzenie się nieciągłości, powstawanie luk, dzielenie pewnej całości na części. Występowanie tych zjawisk można zaobserwować w tkance miejskiej. Zarówno nowe elementy struktury miasta jak i istniejące, na których zagospodarowanie brak pomysłu często nie są w stanie tworzyć współgrającej jedności. Fragmentacja miasta może zachodzić w skali urbanistycznej, architektonicznej jak i w elementach małej architektury. Przykładami mogą być zarówno całe osiedla jak i pojedyncze budynki, obszary podmiejskie i ścisłe centra.

W Łodzi, w przeciwieństwie do większości polskich miast, główną przestrzenią publiczną nie jest plac, a ulica – ul. Piotrkowska. Pomimo reprezentacyjnego charakteru, także na niej bez problemu możemy zauważyć zjawisko fragmentacji. Przyczyn powstawania nieciągłości jest wiele, są to min. niezagospodarowane pasaże, podwórka, duże zróżnicowanie standardu estetycznego i funkcjonalnego ulicy, a nawet rzeczywiste rozdzielenie Piotrkowskiej główną arterią komunikacyjną miasta.

Warsztaty OSSA 2010 mają na celu zebranie serii pomysłów na przeprowadzenie procesu DEFRAGMENTACJI ULICY.

Aktualne informacje - ossa2010lodz.pl

tutorzy

Mateusz Stolarski, Aleksandra Zdziechowska, Piotr Walerysiak, Wojciech Jaksa.
TAMIZO ARCHITECTS GROUP

Wszyscy są absolwentami Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Łódzkiej.
Tamizo architects group to młody, ambitny zespół architektów posiadających wieloletnie indywidualne doświadczenie zdobyte podczas pracy przy dużych projektach. Oficjalną działalność prowadzimy od 2006 roku, zaś nieformalną grupę projektową od 2002 roku. Praca w tym okresie zaowocowała wieloma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach architektonicznych oraz publikacjami w prasie branżowej. Świadczymy kompleksową obsługę projektową głównie w zakresie architektury i architektury wnętrz. Nie zamykamy się na inne dziedziny projektowe takie jak grafika czy wzornictwo przemysłowe. Do każdego tematu podchodzimy indywidualnie. Odpowiedzi na postawione zadania projektowe szukamy w kontekście i specyfice miejsca oraz w oczekiwaniach inwestora. Nasza działalność projektowa cechuje czystość formalna i funkcjonalna.

www.tamizo.pl

Jakub Majewski i Łukasz Pastuszka
MOOMOO ARCHITECTS
Jakub Majewski (ur. 1983), pracuje właśnie nad swym projektem dyplomowym w IAiU PŁ, brał udział w wielu warsztatach architektonicznych w Polce i zagranicą (Belgia, Niemcy), pierwsze kroki stawiał jako praktykant w jednej z łódzkich pracowni ale już od 2003 roku pracował na swój dorobek tworząc projekty wraz z doświadczonymi architektami dla klientów komercyjnych i indywidualnych.
Łukasz Pastuszka (ur. 1982), obronił dyplom magisterski w IAiU PŁ, obecnie pracuje nad doktoratem, uczy na WSSiP w Łodzi, swoje doświadczenie zdobywał podczas praktyki w Danii i Szwajcarii, a na swój dorobek pracuje od 2002r.
Do zespołu należą także: Tomasz Bierzanowski, Sun Zhigang, Justyna Balczewska
W 2009 roku MOOMOO zostało uznane przez Magazyn WALLPAPER jako jedno z 30 najlepiej zapowiadających się biur na świecie.

www.moomoo.pl

Bartosz Haduch
NArchitekTURA
Architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, laureat Wallpaper* 2010 Architects Directory oraz ponad 20 konkursów architektonicznych (w tym I nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt Ambasady Europy, prezentowany w Parlamencie Europejskim w Brukseli). Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Polsce, w Krakowie. Od 2007 roku prowadzi grupę projektową i badawczą NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu po projekty wnętrz, mebli, grafikę i krytykę architektoniczną.

www.narchitektura.pl

Małgorzata Kuciewicz
CENTRALA
Współzałożycielka i członkini Grupy projektowej Centrala. Studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere. Odbyła praktykę w holenderskiej pracowni H-J Henket architecten bna. Wspołpracowała z pismem "Fluid", pisząc o architekturze i designie. Bada opozycję architektoniczną w czasach PRL-u i wzornictwo przemysłowe tamtego okresu. Współorganizuje spotkania w ramach cyklu wykładów "Respekt dla Moderny". Prowadzi warsztaty architektoniczne, multimedialne, streat-art-owe. Autorka projektów klaryfikujących strukturę urbanistyczną stolicy "Eruv dla dzielnicy zamkniętej", "Uśmiech Warszawy". Realizuje autorskie wnętrza, m.in. “Softbox” oraz Rewitalizacja Stacji Powiśle, publikowane szeroko w prasie zagranicznej.

Natalia Soliwoda
Współpracuje z Grupą projektową Centrala w ramach warsztatów i prac studialnych. Za dyplom w 2008 na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej " Rekompozycja układu urbanistycznego starej lokomotywowni Zaspa Towarowa" otrzymała Doroczną Nagrodę SARP Oddział Wybrzeże. Zdobywała doświadczenie projektowe w pracowni architektonicznej Grupa 5. Wraz z Michałem Leszczyńskim prowadziła warsztaty w ramach OSSA 2008 w Lublinie. Od 2009 roku współpracuje z pracownią architektoniczną fo-architekci. Prowadzi własne studia dotyczące rewitalizacji. W 2009 ukończyła Podyplomowe Studia Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej pracą „Rewitalizacja Architektoniczno Urbanistyczna Obszarów Miejskich”.

Grupę projektową CENTRALA założyli Krzysztof Banaszewski, Małgorzata Kuciewicz i Jakub Szczęsny jako platformę wspólnych poszukiwań architektów, designerów i artystów. Projektowanie to dla nich proces twórczy, który nie może odbywać się w oderwaniu od współczesnej myśli filozoficznej oraz innych dziedzin sztuki. Obok projektów ściśle architektonicznych i urbanistycznych CENTRALA tworzy projekty artystyczne służące krytycznej wypowiedzi na temat polskiej przestrzeni. CENTRALA otrzymała nagrody lub wyróżnienia w wielu konkursach w których brała udział. Wiele ich projektów to próba wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa powojennej awangardy modernistycznej.

www.centrala.net.pl

Mateusz Adamczyk
BudCud
Architekt, studiował na Politechnice Krakowskiej oraz Bauhaus Univeritat Weimar w latach 2000-2006. W 2007 roku założył razem z Michałem Palejem biuro BudCud. Biuro BudCud prezentuje optymistyczne podejście do tematu architektury. Naszą ambicją było stworzenie nieformalnej platformy do pracy, która operuje w ramach architektury i pokrewnych dziedzin. Proces projektowy wewnątrz biura oparty jest o ciągły proces (ewolucje) bazowego modelu określonego przez to co zastane (kontekst), a to co ulotne (marzenie). Takie podejście podparte jest (naiwną) wiarą w socjalną interakcje. Wydaje się nam iż jest to wyzwanie, szczególnie w Polsce. Nasze podejście do pracy jest chaotyczne i spontaniczne. Taka forma jest odpowiednia do naszego wieku (średnia wieku na przestrzeni czasu w biurze wynosi 23 lata) jak i miejsca w którym tworzymy. Jest swoistym refleksem otaczającej nas sytuacji.

www.budcud.pl

Agata Filipek, Karol Szparkowski, Kamil Miklaszewski oraz Michał Duda
+48
to zespół  architektów pracujących wspólnie od 2004 roku. Poza  pracą stricte zawodową interesujemy się wszelkimi zagadnieniami wiążącymi się ze społecznym oddziaływaniem architektury i ogólnie pojętego budowania. Staramy się również brać czynny udział w życiu społecznym miasta poprzez  działalność propagatorską, wykłady i warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Śledzimy i komentujemy zachodzące w naszym krajobrazie zmiany. W działalności architektonicznej eksperymentujemy poszukując nowych rozwiązań dla istniejących problemów.

www.plus48.com.pl

Gaweł Tyrała
rocznik ’82, architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (2007) oraz Instytutu Architektury Zaawansowanej IAAC w Barcelonie (2009). Twórca porozumienia polsko-hiszpańskiego OSSA-IAAC gwarantującego zniżki na studia dla studentów z Polski. Współpracował z IAAC jako inicjator i koordynator wymiany polskich studentów w ramach programu Master in Advanced Architecture. Praktykował m.in. w biurze Vicente Guallarta w Barcelonie i RR-a we Wrocławiu. Koordynator i współorganizator Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA we Wrocławiu, Gdyni i Gliwicach. Przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury w latach 2005-2007. Inicjator i współorganizator warsztatów Plenart, artystyczno-architektonicznych spotkań studentów architektury, ASP i historii sztuki. Autor serii wystaw fotograficznych o współczesnej architekturze prezentowanych w Fundacji Twórców Architektury FTA. Korespondent miesięcznika Architektura&Bizness. Nominowany do nagrody Dyplom Roku 2007 Sarp Wrocław. Członek grupy MEA – Młodej Emigracji Architektonicznej. Założyciel Lab82. Lubi sport, fotografię, jazdę na rowerze, podróże, architekturę eksperymentalną i cyfrową fabrykacją. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Konstanty Stajniak
rocznik `84, architekt,  absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2008) oraz Instytutu Architektury Zaawansowanej IAAC w Barcelonie (2009). Brał udział w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych np na Muzeum Tadeusza Kantora podczas X Biennale  Architektury w Krakowie, Espresso International Competition of Ideas Domus – illy caffe competition w Mediolanie, Hospitality Transformed: Resort Hotels in 2055 - Association of Collegiate Schools of Architecture w Nowym Yorku, Living Box - Prefabricated living unit- Edilportale.com w Bari (specjalne wyróżnienie jury), Child’s play - Design 21 Social Design Network UNESCO, The Self-Fab House – w IAAC w Barcelonie. Laureat wielu konkursów. Specjalizuje się w wizualizacjach. W latach 2007-2010 pracował w biurze Fiszer Atelier 41 w Warszawie. Interesuje się głównie projektowaniem parametrycznym i cyfrową fabrykacją. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Michał Grzymała
rocznik ’85, architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2008) - oraz Instytutu Architektury Zaawansowanej IAAC w Barcelonie (2009). W latach 2004-2008 pracował jako grafik tworząc murale w wielkiej skali oraz rozmaite komiksy. Dodatkowo zajmował się również dekoracją wnętrz i niezależną produkcją wideo. Znawca licznych programów do modelowania parametrycznego oraz symulacji. Podczas studiów w Barcelonie asystował w laboratorium cyfrowej fabrykacji Fab Lab specjalizując się w obsłudze wycinarek laserowych, frezarek numerycznych i drukarek 3d. Współpracował przy projekcie instalacji na Festiwal Architektoniczny EME 3 w Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Interesuje się głównie zastosowaniem eksperymentalnych technologii w tworzeniu architektury i przestrzeni miejskiej. Obecnie pracuje jako asystent architekta w WXCA w Warszawie.

GRUPA RELAX

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com