Water Zone: Preparing

Dornbracht

30-12-2010  Autor: Joanna Stankiewicz   Źródło: Dornbracht   Kategoria: Wiadomości z kraju

Water Zones prezentowane przez firmę Dornbracht to całkowicie nowa koncepcja przestrzeni życiowej, jaką jest kuchnia. Umożliwiają one oddzielenie różnych zakresów funkcjonalnych, tak jak praktykowane jest to w kuchniach profesjonalnych, także w kuchniach mieszkań prywatnych.

Pomijając kuchenkę, ludzie spędzają najwięcej czasu w kuchni przy zlewozmywaku – zakresie roboczym, który inaczej niż pozostałe miejsca w kuchni na przestrzeni ubiegłych lat prawie wcale się nie zmieniał. Podczas gdy w kuchni od wielu lat centralną rolę odgrywa „modułowość”– zamiast stałej kuchni do zabudowy dopasowane do własnych potrzeb indywidualne elementy – zakres zmywania pozostał wyjątkiem. Jedna lub dwie komory zlewozmywaka, armatura i może jeszcze dozownik płynu do zmywania. Brakowało miejsca na indywidualność. Wynalezienie zmywarki do naczyń spowodowało zepchnięcie zlewozmywaka na drugi plan. Badania dowodzą jednak, że obecnie ciągle jeszcze więcej niż połowa prac kuchennych wykonywana jest przy zlewozmywaku.

Właśnie pierwsza podstawowa czynność w kuchni – mycie, czyszczenie i przygotowywanie artykułów spożywczych – rozgrywa się głównie przy zlewozmywaku. Według portalu internetowego homesolute.com użytkownicy kuchni przy płukaniu warzyw bardzo cenią sobie dysze – zwłaszcza dysze z zaworem ręcznym, jakie znaleźć można w kuchniach profesjonalnych. „Kto ją ma, nie może się bez niej obejść” – pisze Otl Aicher już w 1982 roku w książce „Die Küche zum Kochen” (Kuchnia do gotowania), która do dziś dnia jest podstawowym podręcznikiem planistów kuchni. Bardzo ważne jest przy tym wg Aichera, aby można było regulować moc strumienia wody w zależności od tego, czy myje się ziemniaki czy sałatę. Stały, mocny strumień uszkodziłby sałatę, a słaby nie oczyściłby wystarczająco ziemniaków. Kolejnym ważnym punktem w procesie czyszczenia, mycia i przygotowywania jest podział komory zlewozmywaka. Najlepiej gdy jest on dwukomorowy, przy czym jedna komora powinna być możliwie płaska i służyć jako ociekacz.

Zlewozmywak Water Zone Preparing został specjalnie opracowany pod kątem tych aspektów. Z jednej strony wyposażony został w specjalną profesjonalną dyszę z regulowanym strumieniem do delikatnego płukania warzyw, owoców i mięsa. Z drugiej w podwójną komorę, której jedna część jest głęboka i pojemna, a druga płaska i wyposażona w wolny odpływ. Dzięki specjalnej desce do krojenia umieszczanej nad płaską stroną zlewozmywaka praca może odbywać się bezpośrednio przy nim. Pozwala to nie tylko wyeliminować uciążliwe chodzenie po kuchni, ale zapobiega także kapaniu wody ze świeżo umytych warzyw, mięsa czy owoców na podłogę.

„Czy to jest rzeczywiście potrzebne?” – Wolfgang Nagel w swoim artykule „Die neue Ess-Klasse” w czasopiśmie HÄUSER 4/08 poddaje w wątpliwość trend do tworzenia ekskluzywnych kuchni i specjalistycznego wyposażenia. Ostatecznie odpowiedzi udziela sam, stwierdzając: „Elektryczne podnośniki szyb, zamek centralny i inne – niegdyś drogie akcesoria – dziś to doceniane standardy (w motoryzacji). Także szlachetne kuchnie pełnią rolę liderów”.

Już w 2005 roku Ikea zleciła przeprowadzenie międzynarodowych, reprezentacyjnych badań „Complete Kitchen Living” w 27 krajach. Przedmiotem tego badania było „życie w kuchni” osób powyżej 15. roku życia na całym świecie. Badania przyniosły ciekawe rezultaty. I tak mieszkańcy środkowej Europy tacy jak Szwajcarzy, Austriacy i Niemcy spędzają średnio dwie do dwóch i pół godziny w kuchni. Dla jednej trzeciej z nich kuchnia stanowi nawet najważniejsze pomieszczenie w mieszkaniu (światowa średnia: 26 procent). W krajach arabskich natomiast „kuchnia” jako pomieszczenie prawie nie interesowała respondentów. Powód: tam zazwyczaj zatrudnia się personel kuchenny.

Water Zone Preparing
Wzornictwo produktu: Sieger Design
Zdjęcia: Thomas Popinger
Copyright: Dornbracht

po kliknięciu powiększenie...

Water Zone: Preparing. Water Unit: Podwójny zlewozmywak. Water Set: Dwuotworowa bateria Profi oraz obrotowy mimośród z serii Tara Ultra. Hitem produktów Zone Preparing jest podwójny zlewozmywak z tylną półką na baterię. Głęboka komora służy do mycia warzyw, podczas gdy płytka umożliwia wygodną obróbkę i oczyszczanie pozostałych artykułów spożywczych. Szeroka przegroda pomiędzy komorami może służyć między innymi jako miejsce do odstawiania garnków i patelni. Wywiercone wstępnie otwory gwarantują perfekcyjne dopasowane armatury. Dwuotworowy zestaw profesjonalnych dysz zapewnia niezbędny zakres działania w obydwu komorach. Uruchamiając mimośród regulatorem obrotowym, można otworzyć lub zamknąć odpływ.

Czarne deski wyprodukowane są z polietylenu, którego zastosowanie zalecane jest także w kuchniach profesjonalnych. Po umieszczeniu w nim dwóch desek do krojenia, jedna na drugiej, zlewozmywak można wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy.

Water Zone: Preparing. Water Unit: Podwójny zlewozmywak. Water Set: Dwuotworowa bateria Profi oraz obrotowy mimośród z serii Lot. Dwuczęściowa deska do krojenia (Cutting Board). Wymiary desek o dużych powierzchniach są dokładnie dostosowane do produktów firmy Dornbracht z serii Water Units (zlewozmywaków). Po umieszczeniu w nim dwóch położonych jedna na drugiej desek do krojenia zlewozmywak można wykorzystać jako dodatkowy blat roboczy.

Water Zone: Universal. Water Unit: Dwie pojedyncze komory. Water Set: Jednouchwytowa bateria z dozownikiem płynu do zmywania oraz obrotowym mimośrodem serii Tara Ultra. Jednoczęściowa deska do krojenia (Cutting Board). Deski do krojenia dostępne są w dwóch wersjach, większą wersję można wygodnie nałożyć na zlewozmywaki Water Units.

 O firmie Dornbracht
Aloys F. Dornbracht GmbH & Co. KG z główną siedzibą w Iserlohn jest działającym na rynkach międzynarodowych producentem wysokojakościowych armatur oraz akcesoriów łazienkowych i kuchennych o oryginalnym wzornictwie. Firma zdobywa regularnie międzynarodowe nagrody w dziedzinie wzornictwa, a ponadto od 1996 roku wyróżnia się niesłabnącym zaangażowaniem w dziedzinie kultury. Od 2006 roku ukazuje się publikacja „Dornbracht – the SPIRIT of WATER” w edycji łazienkowej i kuchennej, która dokumentuje kulturotwórcze znaczenie firmy i prezentuje spektrum produktów marki Dornbracht. Ta publikacja, zarazem czasopismo i katalog, jest połączeniem inspiracji, dialogu i innowacyjności – cech, które wyróżniają sposób myślenia i pracy w Dornbracht.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com