Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

'Projektowanie w kamieniu' na BUDMIE

BUDMA 2011

2011-01-08  Autor: Agnieszka Chmielińska   Źródło: projektowanie.rynekkamienia.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Ważące nawet 130 kilo umywalki z otoczaków, kostki z „moralnymi drogowskazami” i trójwymiarowe płytki okładzinowe – prototypy wykonane z kamienia naturalnego będzie można zobaczyć na wystawie designu kamieniarskiego zorganizowanej podczas jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA.

Wystawa jest efektem konkursu „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszeni zostali studenci wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych. Organizatorzy konkursu, dwumiesięcznik branżowy Nowy Kamieniarz oraz portal Rynekamienia.pl postawili przed studentami zadanie zaprojektowania elementów, które można będzie wykorzystać w architekturze, wystroju wnętrz czy przestrzeni publicznej.


Trzy sprawy wyróżniają projekt i konkurs spośród wielu skierowanych do studentów szkół plastycznych. Pierwszą z nich jest możliwość zrealizowania pomysłów w materiale niełatwym, niemal nieznanym i stosunkowo drogim, a co za tym idzie trudnym w pozyskaniu. Drugą jest udział studentów we wszystkich jego etapach. Wpierw w zajęciach dydaktycznych na uczelniach i w zakładach kamieniarskich, następnie w konsultacjach technicznych przed zgłoszeniem projektów do konkursu, wreszcie w pracach nad prototypami w wykonujących je firmach. Trzecią – prezentacja na targowych imprezach branżowych, możliwość sprzedaży praw do produkcji projektu i skonfrontowania artystycznej wizji z rynkiem zbytu.



Z nadesłanych blisko 30 projektów jury, któremu przewodniczył prof. Piotr Perepłyś z warszawskiej ASP, przewodniczący Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków, wybrało trzy, które zgodnie z ideą przyświecającą pomysłodawcom konkursu, skierowano do realizacji w zakładach kamieniarskich.

– Kamień dla wielu projektantów jest materiałem trudnym i wymagającym. W szczególności dotyczy to studentów i młodych projektantów, dla których jest to materiał niemal zupełnie nieznany i rzadko wykorzystywany w projektowaniu. Podobnie jest ze znajomością nowoczesnych metod jego obróbki i montażu. Organizatorzy konkursu oczekiwali projektów, które umożliwiają seryjną lub masową produkcję, a jednocześnie wytwory będą konkurencyjne na runku jako nowe, atrakcyjne formy spełniające podstawowe potrzeby funkcjonalne – pisał w uzasadnieniu przewodniczący jury.

Do realizacji wybrano pracę pt. „Abecadło” autorstwa Agaty Kokoszki, studentki V roku architektury wnętrz na warszawskiej ASP i dwie prace – umywalkę z otoczaka i trójwymiarową płytkę okładzinową projektu Jarosława Koska, studenta IV roku projektowania na ASP w Łodzi. Wykonania prototypów podjęły się firmy Granex ze Strzegomia, Polgranit z Babina-Oledrów koło Konina i Euro Porfidi z Sega di Cavaion koło Werony we Włoszech.

Premiera prototypów odbyła się na targach Kamień-Stone w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 10-13 listopada 2010 r. Ekspozycję zaprojektowała poznańska pracownia Michalik & Tomczak Architekci.

Jedyną firmą, która miała do tej pory doświadczenie w pracy nad swoją ofertą z projektantami, była włoska Euro Porfidi. Jak mówi Germana Allegri, dyrektor sprzedaży, wykonana przez firmę płytka projektu Jarosława Koska idealnie wpisywała się w trwające od dwóch lat poszukiwania nad nadaniem elewacjom nowych wartości. – W 2009 r. wzięliśmy udział w projekcie Materiamente gdzie współpracowaliśmy z Diego Perusko i Davide Sartorim. Dzięki tej współpracy z firmy, która tylko realizowała projekty staliśmy się ich współautorami.

Przedstawicielka firmy zapytana dlaczego zdecydowano się na realizację pracy autorstwa młodego, niedoświadczonego w Polski odpowiedziała: – W momencie gdy firma wchodzi na drogę designu to nie ma znaczenia, czy projektuje dla niej znany architekt czy młody student. Co więcej, rzeczy stworzone przez studentów, którzy jeszcze nie są skażeni całą otoczką wielkiego świata architektury, to pomysły zazwyczaj świeże, innowacyjne, z polotem. Młodzi ludzie mają zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość, materiał i taka współpraca bardzo ciekawie wygląda.

Sam autor pracę nad płytką opisuje w ten sposób: – Projektując chciałem wykorzystać zalety kamienia jakimi są jego wytrzymałość, faktura, kolor i niepowtarzalność. Prostota kształtu płytki, możliwość jej dowolnego powtarzania i skalowania sprawia, że opcje zastosowania są bardzo szerokie. Dodatkowo płyty ustawione razem poddają się ciekawej grze światła, która sprawia że mamy przed sobą coraz to nowe obrazy.

Projekt Agaty Kokoszki wykorzystuje właściwości fizyczne i symboliczne kamienia. – Projekt granitowych kostek z wypiaskowanymi literami, do umieszczania pomiędzy bryłami krawężników. Kostki te mogą tworzyć nazwy poszczególnych haseł, cytatów czy cnót. Takie „moralne drogowskazy” można umieścić, jako długotrwałe działanie społeczne, w przestrzeni miejskiej. Słowa o funkcji informacyjnej (zegarmistrz, bank itp.) mogą służyć miejskiej identyfikacji wizualnej oraz reklamie.

Twardość kamienia oraz wytrzymałość pozwalają na stosowanie go przy elementach tak podatnych na różnego rodzaju niszczenie, jak właśnie krawężnik. Natomiast estetyczne i symboliczne nacechowanie kamienia, jako materiału kojarzonego z tym, co eleganckie, wieczne, trwałe czy najważniejsze, sprawia, że wypiaskowane w nim słowa docierają do nas głęboko i zachęcają do refleksji. Napisy do czytania dla pieszych znajdować się będą na wierzchu krawężnika, natomiast słowa do czytania z samochodów piaskowane na boku krawężnika – pisze projektantka.

Krzysztof Skolak, prezes zarządu Graneksu, tak tłumaczy decyzję o realizacji tego projektu w swojej firmie: – Ci, którzy decydują o stosowaniu kamienia, często nie zdają sobie sprawy z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie jego obróbki. Gdy ich miejsce zajmują zagraniczni projektanci, chętniej sięgają po sprawdzone u nich niepolskie materiały i rzadko widoczne w naszym kraju rozwiązania. Często designerski projekt wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i problemami technicznymi. Tymczasem ten projekt jest tak prosty, że aż prosi się o realizację. Ze względu właśnie na tę prostotę jest on tani, a dzięki temu może być w przyszłości stosowany na dużą skalę. On na to po prostu zasługuje.

O trzecim projekcie, umywalce z otoczaka jego autor, Jarosław Kosek mówi tak: – Chciałem pokazać jak można przekształcić zwykły otoczak w coś unikatowego, ale za razem dającego możliwość powielania. „Unikatowe z możliwością powtarzania” – to oksymoron, więc moim projektem jest nie określona rzecz, lecz sposób obróbki danego materiału. Umywalka z otoczaka to więc przede wszystkim sposób wycięcia miski zlewowej tak by surowy kamień nie stracił swojego piękna i niepowtarzalności, zyskując funkcjonalność.

Wykonująca umywalkę firma Polgranit dysponowała dużą ilością potrzebnego materiału pochodzącego z kopalń węgla brunatnego z okolic Konina. – Projekt zakładał realizację przy pomocy jednego, prostego narzędzia – piły. Mając takie możliwości nie widziałem powodu dla którego nie mógłbym spróbować pomóc – mówi Przemysław Przywarty, dyrektor Polgranitu. Choć realizacja okazała się trudniejsza niż pierwotnie zakładano, Przywarty deklaruje, że może spróbować ponownie: – Choćby z ciekawości. Zresztą jeśli ten pomysł się sprawdzi i zacznie funkcjonować na rynku jestem skłonny zmodernizować nasz park maszynowy.

Miesiąc po zakończeniu premierowej wystawy w przypadku dwóch z trzech prac trwają, bliskie ukończenia, rozmowy handlowe dotyczące sprzedaży praw do produkcji produktów według zaprezentowanych projektów i prototypów.

Wystawę będzie można zobaczyć w Pawilonie 3, stoisko 55. Kolejną okazją do zapoznania się z projektami będzie ekspozycja na targach arena DESIGN (25-28 maja 2011 r.).

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro