Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Stop pękającym ścianom

Informacja Prasowa

2011-10-28  Autor: Karolina Szaflarska   Źródło: Lafarge   Kategoria: Wiadomości z kraju

Pęknięcia, rysy, a czasem nawet grube szczeliny na ścianie i suficie to widok, który możemy spotkać w 70% nowo wybudowanych budynków. Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Wszyscy, którzy planują budowę domu powinni w szczególności dopilnować tego etapu inwestycji. Kilka prostych zaleceń może nam pomóc zarówno w doborze wykonawców jak również odpowiednich materiałów na fundamenty.

Pękające ściany występują głównie w nowych budynkach. Ich przyczyną może być zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu lub źle wykonane dylatacje ścian (szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ściany i konstrukcji nośnej). Częstą przyczyną pękających ścian w domkach jednorodzinnych są nieprawidłowo wykonane fundamenty i użycie słabej jakości betonu. Wielu fachowców zaleca, aby fundamenty wylać i zostawić na zimę, podobnie postępować z budynkiem w stanie zamkniętym. Niestety, w przypadku źle wykonanych fundamentów te zabiegi nie pomogą. W niektórych przypadkach przysłowiowe „osiadanie” może potrwać nawet kilka lat.

Porady dla budujących dom

Jeżeli planujemy budowę domu lub właśnie ją rozpoczęliśmy, musimy zwrócić szczególną uwagę na proces wykonywania fundamentów. Od nich zależy trwałość budynku, a także nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy sami wybrać zaufaną firmę, która dostarczy beton na fundamenty oraz ekipę budowlaną, która ma w tym zakresie udokumentowane doświadczenie. Przed wylaniem betonu koniecznie powinniśmy skontrolować głębokość wykopów oraz wykonanie szalunków, zbrojenia i ewentualnej izolacji. Dodatkowym usprawnieniem prac będzie wykorzystanie specjalistycznych betonów dedykowanych do wykonania fundamentów, takich jak beton Agilia™, dzięki czemu można wyeliminować wiele błędów popełnianych przez pracowników. Kluczową kwestią jest bezpośrednie nadzorowanie procesu wylewania fundamentów. Warto pamiętać, że często spotykane dodawanie wody do wylanego betonu w celu jego łatwiejszego rozprowadzania, dyskwalifikuje fundament i jego wykonawcę.

Andrzej Koton, Dyrektor Regionu ds. Batonu Lafarge - Ekspert Lafarge Beton zaleca

Jeżeli zamierzamy kupić mieszkanie lub dom powinniśmy zwrócić uwagę na ewentualne rysy i popękane ściany. Niektóre z nich są niegroźne, inne mogą ujawnić wady konstrukcyjne budynku.

Fundamentalne zasady dla budujących dom

1.Wykonaj badania gruntu.

2.Zadbaj, aby projekt wykonania fundamentów był przygotowany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Typowe projekty domów nie uwzględniają specyficznych warunków gruntowych.

3.Zwróć uwagę na głębokość fundamentów. Czy fundamenty będą posadowione poniżej strefy przemarzania? Czy będą powyżej poziomu wód gruntowych?

4.Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt jest niestabilny, rozważ wykonanie płyty fundamentowej.

5.Dopilnuj, aby zbrojenie było otoczone betonem o grubości minimum 4 cm. Taka otulina uchroni pręty przed korozją.

6.Zamów beton na fundamenty w dobrej wytwórni. Najlepiej użyj na fundamenty specjalnego betonu tzw. samozagęszczalnego.

7.Nigdy nie zgadzaj się na dolewanie wody do mieszanki betonowej, gdyż nie osiągnie on założonych parametrów.

8.Zawsze bierz fakturę VAT – jako gwarancje wymaganej jakości i zamówionej ilości.

Fundamentalne zasady dla kupujących mieszkanie

1.Postaraj się ocenić czy rysa na ścianie to tylko pęknięty tynk, czy pęknięty mur.

2.Dokładnie obejrzyj wszystkie ściany nośne. Rysy i spękania przez całą wysokość ściany mogą być oznaką poważnej wady konstrukcyjnej.

3.Dokładnie obejrzyj łączenie ścian i sufitów. Duże pęknięcia poziome oznaczają wady w fundamencie budynku, ścianie lub stropie.

4.Obejrzyj ściany na klatce, w piwnicy lub w garażu podziemnym. Tam ściana pokryta jest najczęściej samym tynkiem i dobrze uwidacznia pęknięcia.

5.Zacieki lub ślady grzyba na ścianie w piwnicy, świadczą o przemakaniu fundamentu i jego złej izolacji.

Informacje o Lafarge

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.

W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia. Szczegółowe informacje o produktach Lafarge znajdują się na stronie internetowej www.lafarge.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro