Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Niespodziewana inicjatywa ustawodawcza w Sejmie RP

Izba Architektów

2007-09-04  Autor: [KK]   Źródło: Izba Architektów   Kategoria: Wiadomości z kraju

28 sierpnia 2007 r. z inicjatywy poselskiej, do pierwszego czytania zostały przedłożone dwa projekty ustaw o zmianie ustawy - Prawo budowlane i Kodeksu cywilnego.

 

 

28 sierpnia 2007 r. z inicjatywy poselskiej, do pierwszego czytania zostały przedłożone dwa projekty ustaw o zmianie ustawy - Prawo budowlane i Kodeksu cywilnego (druk sejmowy 2090) oraz o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 2092), które w poważnym stopniu będą miały przełożenie na wykonywanie zawodów architekta i urbanisty.

Pierwszy projekt (Druk 2090) wprowadza obowiązek wykonywania ocen energetycznych budynków oraz określa zasady ich przeprowadzania. Proponowane rozwiązania legislacyjne, zawarte w projekcie niniejszej ustawy, związane są z koniecznością wdrożenia postanowień Dyrektywy Europejskiej 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wymagany termin wdrożenia Dyrektywy upłynął z dniem 4 stycznia 2006 r.

Drugi projekt ustawy (Druk 2092) zakłada daleko idące zmiany w ustawach Prawo budowlane oraz O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rozpoczęcie budowy budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 5000 m2, których wysokość nie przekracza 12 metrów, będzie mogło zostać dokonane na podstawie zgłoszenia, a nie jak dotychczas na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wraz z powyższą zmianą w zaproponowano wprowadzenie zmiany pozwalającej na legalne przystąpienie do budowy na podstawie dokonania zgłoszenia zamiaru wybudowania obiektu budowlanego, a nie jak dotychczas na podstawie decyzji administracyjnej. Jednoczesne nałożenie obowiązku przedłożenia przez inwestora projektu budowlanego, sporządzonego przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane i należącego do właściwej izby samorządu zawodowego, powinno zapewnić bezpieczeństwo przyjętych rozwiązań technicznych i technologicznych, a tym samym spełnienie wymagań podstawowych określonych w art. 5 ustawy – Prawo budowlane. Ponadto projekt ustawy zakłada poważne zmiany dotyczące sposobu opracowywania i przyjmowania studiów kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego.

W zwiazku z zaistniałą sytuacją, zmianie uległ porządek posiedzenia zaplanowanego w siedzibie Izby Architektów na 28 sierpnia 2007 spotkania Grupy B8 - "Porozumienia urbanistów, architektów i inżynierów budownictwa". Obecna na spotkaniu Dyrektor Departamentu "Ładu Przestrzennego w Ministerstwie Budownictwa, Pani Ewa Szelińska zreferowała obecnym założenia przedłożonych Sejmowi projektów ustaw. W wyniku wielogodzinnej dyskusji obecni na spotkaniu Prezesi Stowarzyszeń i Samorządów Zawodowych jednogłośnie postanowili wystąpić do Przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury ze "Stanowiskiem" w powyższej sprawie.

Ponadto p.o. Prezesa KRIA Olgierd Roman Dziekońki wystosował do Przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury pismo, w którym wskazał na brak konsultacji projektu ustawy z Izbą Architektów.

W chwili obecnej projekty ustaw zostały skierowane do prac powołanych podkomisji sejmowych, których obrady planowane są na 4 września 2007 r.

Czytaj treść projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane i Kodeksu cywilnego >>

Czytaj treść projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym oraz niektórych innych ustaw >>

Czytaj treść Stanowiska Grupy B8 >>

Czytaj treść pisma p.o. Prezesa KRIA >>

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro