Łódź polską stolicą światła

Informacja Prasowa

18-11-2011  Autor: Krzysztof Kouyoumdjian   Źródło: PHILIPS   Kategoria: Wiadomości z kraju

W ostatni weekend października Łódź była najciekawiej i najoryginalniej oświetlonym miastem w Polsce – wszystko za sprawą Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła „LIGHT MOVE FESTIVAL”. Sponsorem strategicznym imprezy oraz organizatorem zaplanowanych iluminacji festiwalowych był Philips Lighting Poland.

Powołany do życia przez Fundację „LUX pro MONUMENTIS” Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła „LIGHT MOVE FESTIVAL” ma przyciągać wszystkich zafascynowanych fenomenem światła i jego niezwykłym potencjałem twórczym – ukazując w zupełnie inny, niepowtarzalny sposób wartościowe budynki oraz miejską przestrzeń.

Mieszkańcy Łodzi oraz turyści, którzy odwiedzili miasto 28 i 29 października mogli obejrzeć wyjątkowe pokazy videomappingu 3D w Pasażu Schillera oraz Pasażu Rubinsteina. Dzięki zastosowaniu efektów świetlnych i animacji fasady budynków w tej części Łodzi zostały „ożywione”, stając się tłem świetlnego pokazu, opartego na dynamicznych, kolorowych scenach. Na ulicy Piotrkowskiej, między Pasażami Rubinsteina i Schillera zainstalowanych zostało w sumie 9 festiwalowych iluminacji statycznych oraz 5 dynamicznych. Do oświetlenia użyto w sumie kilkaset opraw oświetleniowych Philips, w ogromnej większości wykorzystujących najnowocześniejszą, energooszczędną  technologię LED. „Mimo tak wielkiej ilości sprzętu i opraw oświetleniowych, do oświetlenia architektury Łodzi podczas Festiwalu potrzebna była moc odpowiadająca pracy... 10 czajników elektrycznych” – mówi Krzysztof Kouyoumdjian, rzecznik prasowy Philips w Polsce.

Oprócz iluminacji budynków i przestrzeni miejskiej Łodzi, w programie Festiwalu znalazło się wiele atrakcji kulturalnych: projekcji multimedialnych, wystaw i występów artystycznych, a także sympozjum „Światło w sztukach wizualnych”.

„LIGHT MOVE FESTIVAL”:

Europejski Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła został pomyślany jako niecodzienna, cykliczna impreza, której głównym celem jest promowanie potencjału kulturalnego i twórczego oraz pokazanie w zupełnie inny, niepowtarzalny sposób wartościowych zakątków, przestrzeni oraz budynków miasta nocą. To połączenie historycznej tożsamości Łodzi z elementami sztuki wizualnej i multimedialnego przekazu. To ruch i dynamika, światło, projekcja, animacja, sztuka kinetyczna, dźwięk, barwa, rzeźby i instalacje świetlne. Łódzkie przestrzenie publiczne, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistoczą się w nośniki sztuki i historii. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśli indywidualność i atrakcyjność tego miasta oraz sprawi, że stanie się ona niepowtarzalnym, szczególnym punktem na mapie Europy.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła połączy elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury oraz miejskiego krajobrazu, zakodowane w jej obliczu i układające się w prawdziwą mozaikę: mozaikę kultur, stylów architektonicznych, mozaikę religii, różnorodności krajobrazu, mozaikę światła.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com