Ogrody tymczasowe Akademia Alternatywnej Architektury Krajobrazu

Patronat Medialny Portalu W-A.pl

23-01-2012  Autor: Anna Komorowska   Źródło: pracownia k. | przestrzeń dzieci   Kategoria: Patronaty

W ubiegłym roku, we współpracy z Fundacją WyspArt, organizatorzy zrealizowali projekt „Ogrody tymczasowe. Rewitalizacja zaniedbanych przestrzeni miejskich”. Od kwietnia do czerwca trwały warsztaty dla mieszkańców krakowskiego Podgórza, prowadzone przez zaproszonych artystów i zakończone stworzeniem 5 ogrodów tymczasowych. Ogrody, prezentowane w trakcie Święta Ogrodów, odwiedziło ponad 200 osób. Wydarzeniu towarzyszyło seminarium „Czas w ogrodach tymczasowych” oraz wystawa „(Con)temporary gardens”. Drugi numer wydawanego rocznika „szt. ogrodu” w całości poświęcono podsumowaniu tego projektu. Festiwal Ogrodów Tymczasowych spotkał się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony mediów, organizacji i instytucji lokalnych oraz zwiedzających.

Od organizatorów:

„Ogrody tymczasowe. Akademia Alternatywnej Architektury Krajobrazu” jest w pewnym sensie kontynuacją tego projektu, choć w zupełnie nowej formule. Tim Brown w książce „Change by design” twierdzi, że „design stał się zbyt ważny, by go pozostawiać w rękach projektantów”. Czy ta zasada dotyczy również przestrzeni publicznej? Tempo życia,  potrzeby, ale również oczekiwania naszego społeczeństwa znacznie zmieniły się od czasów, gdy kształtował się zawód architekta krajobrazu. Jednocześnie kryzys, który spowodował zastój w budownictwie, tym bardziej odbił się na wciąż niedocenianym w Polsce projektowaniu terenów zieleni. Dziś projektant musi być bliżej mieszkańca, sięgać po bardziej dostępne, doraźne środki. Z jednej strony musi uświadamiać, że poprawa jakości przestrzeni należy się każdemu z nas, a nie tylko najbogatszym. Z drugiej, że zmiana jest możliwa tu i teraz.

Od marca do czerwca planujemy przeprowadzić cykl spotkań, na które składają się wykłady, ćwiczenia i spacery. Uczestnicy kursu zdobędą wiedzę na temat współczesnej architektury krajobrazu, w jej najbardziej niestandardowym wymiarze. Poznają ciekawe, inspirujące miejsca. Podczas regularnych spotkań wypracują koncepcję ogrodu tymczasowego, która następnie weźmie udział w wewnętrznym konkursie. Najlepsze projekty zostaną wspólnie zrealizowane i zaprezentowane szerszej publiczności.

Kurs skierowany jest do studentów i absolwentów wszystkich kierunków projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem architektury krajobrazu, a także do artystów i osoby zainteresowane tą tematyką.

Udział w kursie to okazja do spotkania i pracy w kameralnym (max. 8 osób), twórczym zespole, wymiany doświadczeń, zdobycia i pogłębienia swojej wiedzy, umiejętności
i technik projektowych. W trakcie kursu opracowane zostaną koncepcje konkursowe, które mogą stanowić ciekawy element porftolio, a realizacja stanie się ważnym punktem w CV. Kursanci otrzymają bezpłatny dostęp do publikacji podsumowującej pierwszą edycję Akademii, pakiet materiałów szkoleniowych, uzupełniony o dodatkowe opracowania oraz certyfikat ukończenia szkolenia.

W marcu ruszą spotkania w Krakowie. Planujemy również utworzenie grup w innych miastach. A w dalszej przyszłości kursy alternatywnej architektury i architektury wnętrz.

Ogrody tymczasowe
Akademia Alternatywnej Architektury Krajobrazu



Informacje ogólne - KRAKÓW


Ramowy program spotkań:
17.03        Akupunktura miasta – podwórka
31.03        Zielony street art i ogrodnicza partyzantka
14.04        Ogrody działkowe, miejskie farmy i jadalne place zabaw
28.04 lub 5.05    Rośliny w mieście – rozwiązania niestandardowe
12.05        Ogrody tymczasowe i festiwale ogrodów
26.05        Land Art. Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą koncepcję
czerwiec    Realizacja ogrodu/-ów
czerwiec    Realizacja ogrodu/-ów

Cena:
Kurs pilotażowy po promocyjnej cenie!
Koszt udziału w całym cyklu: 520 pln (65 pln/ spotkanie). Studenci: 440 pln (55 pln/ spotkanie). Opłata dodatkowa: 100 pln lub wkład własny (warunki uzgodnione na spotkaniu 6).

Istnieje również możliwość uczestnictwa w samych wykładach. Koszt wynosi 20 pln. Wejściówkę należy odebrać dzień przed planowanym wykładem.

Zapisy:
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: biuro@pracowniak.pl
Prześlemy program szczegółowy oraz informacje o płatnościach.

Inne miasta:

W przypadku większej liczby chętnych istnieje możliwość stworzenia kolejnych grup
w innych terminach. Planowane jest również uruchomienie grup w innych miastach.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com