Wystawa Współczesna architektura norweska oraz Ekoferie w MCK

Informacja Prasowa

08-02-2012  Autor: [KK]   Źródło: www.mck.krakow.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Współczesna architektura norweska zachwyca i wzbudza emocje. W jej przypadku priorytetami są: racjonalność form, techniczna doskonałość, wyrafinowana prostota i wygoda użytkowników, a przede wszystkim znakomite współbrzmienie z zapierającym dech, surowym pięknem północnego krajobrazu. Te cechy pozwoliły przekonać światową opinię, że budownictwo norweskie stanowi odrębną i wyjątkową jakość. Szczególne mistrzostwo architekci norwescy osiągają w twórczym, na wskroś nowoczesnym nawiązywaniu do rodzimej tradycji, integrowaniu architektury z naturą i budowaniu jedności środowiska.

Na wystawie prezentowane są najlepsze i najsłynniejsze realizacje architektoniczne z lat 2005–2010, między innymi projekty architektonicznej oprawy Narodowych Szlaków Turystycznych (jak np. przystanek Akkarvikodden (szlak Lofoty) – proj. biuro manthey kula czy też punkt widokowy Sohlbergplassen Carla Viggo Hølmebakka), Juvet Landscape Hotel (proj. Jensen&Skodvin), klasztor cysterski w Tautrze (proj.Jensen&Skodvin), Dom Nauczyciela w Oslo (proj. Element Arkitekter AS), ambasadę Norwegii w Katmandu (proj. Kristin Jarmund). Zobaczymy również tak znaną realizację jak gmach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo ( biuro projektowe Snøheta) który zdobył prestiżową europejską nagrodę dla współczesnej architektury w roku 2009 – Mies van der Rohe Award 2009.

Wystawa przygotowywana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo.

Wystawa

14.02.2012 - 01.04.2012

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25

31-008 Kraków

tel. 12 42 42 811

Bank Nasion Svalbard Global, SvalSatveien, podnóże Platåfjellet, gmina Longyearbyen, Barlindhaug Consult AS, 2008 (© foto Jaro Hollan)

Punkt widokowy Sohlberg, Folldal, okręg Hedmark, Carl-Viggo Hølmebakk AS Arkitektkontor, 2006(©Jiri Havran)

Tautra Mariakloster, Tautra, Frosta, okręg Nord-Trøndelag, Jensen & Skodvin Arkitektkontor AS, 2003-2006(©Jiri Havran)

Dom Haugen, Kikut, Geilo, Lund Hagern Arkitekter 2008(©Jiri Havran)

Latarnia, Langata Sandnes, Atelier Oslo i AWP. Francja, 2007(©Jiri Havran)

Schronisko górskie Preikestolen, Strand, okręg Rogaland, Helen&Hard AS, 2004-2008(©Jiri Havran)

Farma Dalaker/Galta, Rennesøy, okręg Rogaland, Knut Hjeltnes AS Sivilarkitekter MNAL,2005(©Jiri Havran)

Muzeum Petera Dassa, Alstadhaug, Snøhetta AS, 2007(©Jiri Havran)

Siedziba wydawnictwa Gyldenal, Oslo, Sehesteds gate 4, Arkitekt Sverre Fehn AS, 2004-2007(©Jiri Havran)

Przystań promowa Jektvik, Rødøy okręg Nordland, Carl-Viggo Hølmebakk AS Arkitektkontor, 2010 (©Magne Myrvold)

Tubaloon, Kirketorget, Kongsberg, Snøhetta AS 2006 (©Robert Sannes)

Ekoferie w MCK – warsztaty architektoniczne dla dzieci
MCK przygotowało dla dzieci ciekawą ofertę, która towarzyszyć będzie wystawie Współczesna architektura norweska. 2005–2010. Ekoferie w MCK składają się z dwudniowych zajęć, pierwsze odbędą się 15 i 16 lutego, a drugie 22 i 23 lutego, zawsze w godzinach 11.00–15.00.

Podczas tegorocznych warsztatów dzieci wcielą się w rolę architekta-ekologa, który zgodnie z metodą budownictwa „low tech” ma za zadanie zaprojektować oraz zrealizować makietę budynku z zastosowaniem materiałów recyklingowych. Prowadzący zajęcia wyjaśnią na czym polega wyjątkowość architektury ekologicznej, zaprezentują także najznakomitsze jej przykłady z całego świata. Uczestnicy będą samodzielnie wykonywać ekologiczne budynki z materiałów pochodzących z recyklingu (otrzymają materiały przygotowane wg schematu segregacji odpadów). Wykonane projekty mają w założeniu nawiązywać do tych, które dzieci wcześniej obejrzą na wystawie.
Drugiego dnia Ekoferii w MCK dzieci będą się zastanawiać, co doprowadziło do współczesnej degradacji środowiska i w jaki sposób można mieć wpływ na zahamowanie tego procesu. Na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych tworzona będzie realistyczna makieta lasu – wszystko po to by uzmysłowić jak ważna jest ochrona ekosystemu dla dobra naszej planety.

Warsztaty rozpoczynać się będą od zwiedzeniem wystawy.
Obowiązują zapisy: warsztaty[at]mck.krakow.pl
Ważne są tylko te zgłoszenia, które otrzymały potiwerdzenie.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 5 zł.


Ścieżka zwiedzania dla dzieci na wystawie Współczesna architektura norweska 2005–2010
Na wystawie Współczesna architektura norweska 2005–2010 przygotowana zostanie specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci. Wybrano pięć projektów, które oznaczone zostaną naklejkami z łosiami. Będą to: budynek Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo, Bank Nasion Svalbard Global, namiot koncertowy Tubaloon, miejsce na ognisko dla dzieci w Trondheim oraz domki na drzewach w Schronisku górskim Preikestolen. Każdy z tych projektów opowiada o czymś istotnym: o ekologii, o pomysłowości czy o łączności ze środowiskiem. Do dyspozycji dzieci będzie także, przygotowany specjalnie dla nich, Przewodnik po wystawie, który zawierał będzie również zagadki i kolorowanki. Dzięki niemu dzieci będą mogły poznać historię wybranych obiektów. Ścieżka pozwoli zwiedzać dzieciom wystawę równolegle z rodzicami, dobrze się przy tym bawiąc.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com