Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wykład - Zamek Królewski w Warszawie – funkcje współczesnego muzeum w rezydencji historycznej

Informacja Prasowa

2012-03-29  Autor: Edyta Gajewska   Źródło: MCK   Kategoria: Wiadomości z kraju

W ramach Wykładów otwartych Akademii Dziedzictwa w piątek 30 marca, o godz. 18.00 Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wykład - jednego z założycieli i stałych wykładowców Akademii Dziedzictwa prof. dr hab. Andrzeja Rottermunda - zatytułowany Zamek Królewski w Warszawie – funkcje współczesnego muzeum w rezydencji historycznej.

WYKŁAD OTWARTY AKADEMII DZIEDZICTWA

Zamek Królewski w Warszawie – funkcje współczesnego muzeum w rezydencji historycznej

WYKŁAD PROF. ANDRZEJA ROTTERMUNDA

piątek, 30 marca 2012 r., godz. 18.00

wstęp wolny

Międzynarodowe centrum kultury, Sala Pod Kruki, Kraków, Rynek Główny 25,

12 42 42 811    www.mck.krakow.pl

W pierwszej części prof. Rottermund, który od ponad dwóch dekad stoi na czele Zamku Królewskiego w Warszawie, wytłumaczy na czym polega różnica funkcjonowania muzeum w dawnej rezydencji historycznej od "klasycznego" muzeum. Opowie z jakimi problemami spotyka się współczesne muzeum ulokowane w budynku historycznym. Wszystkie te problemy zarysowane zostaną najpierw teoretycznie, a później przedstawione będą na przykładzie Zamku Królewskiego w Warszawie.

W tym kontekście poruszone będą sprawy związane z działalnością naukową, edukacyjną i konserwatorską, jak też problemy związane z zarządzaniem tak dużą i prestiżową instytucją. Będzie także mowa o pełnionej przez Zamek funkcji reprezentacyjnej.

***

Andrzej Rottermund – profesor nauk humanistycznych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w zakresie architektury XVI – XVIII wieku, znawca problematyki muzeologicznej, badacz i popularyzator historii warszawy. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Członek wielu instytucji i towarzystw, m.in. Polskiego Narodowego Komitetu ICOM i Rady Redakcyjnej „International Journal of Museum Managment and Curatorship. Autor ponad stu pięćdziesięciu publikacji.

***

Studia podyplomowe Akademia Dziedzictwa

Adresatem studiów są pracownicy administracji publicznej, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych, oraz organizatorzy turystyki kulturowej. Wykłady i seminaria obejmują zagadnienia ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa. Słuchacze przechodzą szkolenie w zakresie nowoczesnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Uzupełnieniem programu są warsztaty terenowe przy obiektach zabytkowych, tygodniowy obóz naukowy i końcowy objazd studyjny będący sprawdzianem zdobytej podczas studiów wiedzy.

Kadrę naukową Akademii stanowią wybitni specjaliści, autorzy licznych publikacji z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji zespołów zabytkowych, dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych. W pierwszym polskim rankingu studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w kulturze Akademia Dziedzictwa znalazła się na drugim miejscu pośród jedenastu ocenianych programów. Klasyfikacji dokonał w roku 2007 Polski Portal menedżerów Kultury, uwzględniając takie czynniki jak kadra, program nauczania i cena studiów.

Program: Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z zakresu zarządzania kulturą, ochrony dziedzictwa oraz prawa i administracji. Zorganizowane są w ramach następujących bloków tematycznych: Teoria dziedzictwa kulturowego * Prawne i finansowe aspekty ochrony dziedzictwa     * Historia kultury i sztuki – centra i prowincje artystyczne * Przemysły kultury i formy udostępniania dziedzictwa * Marketing, promocja i komunikacja * Samorząd terytorialny, planowanie przestrzenne i prawne uwarunkowania ochrony zabytków.

Stały patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice, Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, www.krakow.pl, e-splot.pl

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro