Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

DOMO+ HD w listopadzie

Informacja Prasowa

2012-10-25  Autor: Joanna Adamiak   Źródło: DOMO+   Kategoria: Wiadomości z kraju

W listopadzie DOMO+ szczególnie poleca nowości antenowe:

„Zurbanizowani” (16/11 pt 22:15). Kto jest odpowiedzialny za architekturę miast i w jaki sposób wpływa ona na nasze życie? W dobie postępującej urbanizacji projektowanie staje się jednym z największych wyzwań współczesnego świata. W dokumencie o logistyce i współczesnych strategiach projektowania opowiadają najważniejsi światowi architekci i planiści.

„Wielkomiejskie życie III” (od 26/11 pon-pt 17:15). Coraz więcej osób w czasie swoich podróży zwraca uwagę na architekturę i nowoczesny design. Często mogą podziwiać budynki tylko z zewnątrz.  To, co najciekawsze, ukryte jest wewnątrz, a tam niestety nie dociera ich wzrok.

DZIEŃ SPECJALNY:

Podczas Narodowego Święta Niepodległości, w niedzielę 11 listopada, DOMO+ proponuje specjalny program, w którym królują najciekawsze, rodzime produkcje:

08:45: Dizajnerki – Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę „Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations", będącą częścią projektu POLSKA!YEAR organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

10:00, 10:40, 11:20, 12:35, 13:45 i 14:25: Architektura nowoczesnej Polski – Czym jest dobra architektura? Jaką miarą oceniać budynki? Czy wystarczy, że będą funkcjonalne, może powinny być ładne? Ale co to znaczy? Twórcy programu przedstawiają najciekawsze budowle, które zostały zbudowane w Polsce ciągu ostatnich kilkunastu lat.

14:40 - Poużywajmy sobie – Z tego filmu dowiesz się, kto zaprojektował dzbanek, który stoi w kredensie twojej babci! Film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej daje unikalną możliwość poznania przedmiotów różnego formatu, które stały się symbolami swoich czasów. Zostały stworzone przez polskich projektantów od początku XX w. po czasy współczesne. Poznajemy nazwiska, które w innych okolicznościach geopolitycznych miałyby szansę zaistnieć na równi z „wielkimi światowego designu”.

19:50 Dach nad gwiazdami – Teatr Wielki Opera Narodowa - Długo zastanawialiśmy się, kogo wybrać na gwiazdę odcinka specjalnego. W końcu 11 listopada to data bardzo szczególna. Wybór padł wreszcie na miejsce,  które samo w sobie stanowi kwintesencję słów „Dach nad Gwiazdami”. Gości bowiem najznamienitsze gwiazdy - nie tylko na swojej scenie, lecz także wśród publiczności. Zatem tym razem, to nie osoba, a miejsce jest bohaterem programu - miejsce wyjątkowe - Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Zurbanizowani
(Urbanized)

film dokumentalny, 85’
Prod. USA 2011
(Eva Productions), reż. Gary Hustwit


Kto jest odpowiedzialny za architekturę miast i w jaki sposób wpływa ona na nasze życie? W dobie postępującej urbanizacji projektowanie staje się jednym z największych wyzwań współczesnego świata. W dokumencie o logistyce i współczesnych strategiach projektowania opowiadają najważniejsi światowi architekci i planiści.

Ponad połowa ludności świata obecnie żyje w miastach, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 75%. Jednak niektóre miasta przeżywają gwałtowny wzrost, a inne pustoszeją. W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin projektowania, miasta nie są tworzone jedynie przez specjalistów, ale do zmian przyczyniają się także zwykli obywatele, którym zależy na ich „małych ojczyznach”.

To trzecia część trylogii Gary’ego Hustwita. Po „Helvetice” i „Objectified”, filmach oświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów, tym razem reżyser odkrywa ogromną różnorodność koncepcji miejskich, w dziesiątkach miejsc na świecie. Pokazuje zarówno wielkie inwestycje infrastrukturalne, jak i mniejsze, jednorazowe projekty. Film dokumentuje nie tylko największe współczesne dzieła architektoniczne, ruchy obywatelskie, ale i spektakularne porażki, jak np. źle zaprojektowaną przestrzeń miejską Brazylii udowadniając, że w planowaniu przestrzennym muszą uczestniczyć mieszkańcy, nie tylko inwestorzy i urzędnicy.

W filmie wypowiadają się architekci światowej sławy, planiści czy osoby odpowiedzialne za architekturę przestrzenną, takie jak: sir Norman Foster, Rem Koolhaas, Oscar Niemeyer, Amanda Burden, Jan Gehl, Enrique Peńalosa, Yung Ho Chang, Alejandro Aravena, Eduardo Paes, Rahul Mehrotra, Ellen Dunham-Jones, Ricky Burdett, James Corner, Bruce Katz, Candy Chang, Edgar Pieterse. W dokumencie o swoich doświadczeniach mówią też mieszkańcy, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu zmienili wygląd swoich miast.

Film cieszył się dużym zainteresowaniem na MFF w Toronto 2011, na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kopenhadze 2011 oraz na tegorocznym PLANETE+ DOC.

Premiera: DOMO+, 16 listopada 2012 o 22:15

Wielkomiejskie życie, seria 3
(Big City Life, season 3)
seria dokumentalna, 30 x 52’
Prod. Francja 2008
(Eva Productions)


Coraz więcej osób w czasie swoich podróży zwraca uwagę na architekturę i nowoczesny design. Często mogą podziwiać budynki tylko z zewnątrz.  To, co najciekawsze, ukryte jest wewnątrz, a tam niestety nie dociera ich wzrok.

Twórcy serii postanowili odwiedzić największe miasta na świecie po to, aby złożyć wizytę w domach, które ciekawią i zachwycają. Drzwi do swoich posiadłości otworzyli architekci, osobowości ze świata mody i sztuki. Gospodarze opowiadają o swoich wnętrzach i  designie. Wprowadzają widza w swój świat i snują opowieści o mieście, w którym żyją – o galeriach, restauracjach, sklepach i innych miejscach wartych odwiedzenia, które nie zawsze są opisywane w przewodnikach. W każdym odcinku widzowie poznają 4 bohaterów i zobaczą ich domy. W trzeciej serii programu ekipa filmowa dotarła do Amsterdamu, Bangkoku, Berlina, Kapsztadu, Jerozolimy, Lizbony, San Francisco i Wenecji.

Premiera: DOMO+, od 26 listopada 2012 o 17:15

 

Dizajnerki
Film dokumentalny 52 ’
prod. Polska (CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o.) 2009
reż. Jacek Dużyński

Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę „Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations", będącą częścią projektu POLSKA!YEAR organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata ilość kobiet w Polsce zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również te, które dopiero zaczynają karierę. Widzowie mają okazję zobaczyć obiekty, które przyniosły rozgłos ich autorkom. W filmie nie zabrakło również wypowiedzi krytyczek, teoretyczek i popularyzatorek polskiego designu, będących niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie.

Każda z bohaterek ma swoją teorię na temat projektowania i roli kobiet w designie. Każda z nich inaczej też postrzega niezwykle skomplikowany proces tworzenia. Jednak z tej wielości myśli i wrażeń wyłania się bardzo spójny obraz polskiego rynku wzornictwa. We wszystkich głosach słychać tę samą nutę nadziei na przyszłość – niebawem polski design będzie rozpoznawalny na świecie i stanie się ważnym elementem polskiej rzeczywistości.
Film składa się z 20 epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość. „Dizajnerki” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję DOMO+

Jacek Dużyński jest operatorem obrazu, scenarzystą i reżyserem. Studiował na UAM w Poznaniu filologię polską oraz w PWSFTviT w Łodzi na wydziale operatorskim. Jest współtwórcą grupy Ankh Fabryk, zajmującej się filmem, muzyką i działaniami plastycznymi. Zdobywał nagrody na festiwalach międzynarodowych (Tel Aviv, Monachium, Houston). Współpracował z Leszkiem Mądzikiem, Ferencem van Damme i Grzegorzem Królikiewiczem. Ma na koncie zdjęcia do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i teatrów telewizji. Jest autorem filmów animowanych i wideoklipów. Na stałe współpracuje z Se-ma-forem, CANAL+ i TVP.

 

Architektura nowoczesnej Polski
seria dokumentalna,
6 x 12’
prod. Polska 2011 (Forward Group Ewelina Binkowska dla CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o.)


Czym jest dobra architektura? Jaką miarą oceniać budynki? Czy wystarczy, że będą funkcjonalne, może powinny być ładne? Ale co to znaczy? Twórcy programu przedstawiają najciekawsze budowle, które zostały zbudowane w Polsce ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Według ekspertów dobra architektura to taka, która współgra z terenem, na którym powstaje, naturalnie staje się jego uzupełnieniem. Od dobrze zaprojektowanych budynków wymaga się jednocześnie, by z jednej strony były ponadczasowe, z drugiej zaś zwracały uwagę swoją oryginalnością. W Polsce powstają budynki, które znacznie wykraczają ponad lokalną przeciętność.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowe budynki, poznać idee, które towarzyszyły architektom lub inwestorom, podejrzeć zastosowane rozwiązania, a także zrozumieć cały proces powstawania brył. W programie wystąpią architekci, którzy z pasją i dumą opowiadają o swoich nowatorskich projektach oraz użytkownicy budynków, obok których nie można przejść obojętnie.
Program udowadnia, że Polska nie jest miejscem, gdzie powstają tylko klasyczne, stylizowane dworki, lub domy bez pomysłu. To, co widzowie zobaczą, zasługuje na szczególną uwagę, bo może być źródłem inspiracji i szansą na dostrzeżenie nowej jakości w polskiej architekturze.

Poużywajmy sobie.
Historia polskiego wzornictwa
film dokumentalny, 58’
Produkcja: Polska (Domo.tv – CANAL+ Cyfrowy, Koprodukcja: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Współpraca: Muzeum Narodowe w Warszawie), 2011
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Olimpia Świderska


Z tego filmu dowiesz się, kto zaprojektował dzbanek, który stoi w kredensie twojej babci! Film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej daje unikalną możliwość poznania przedmiotów różnego formatu, które stały się symbolami swoich czasów. Zostały stworzone przez polskich projektantów od początku XX w. po czasy współczesne. Poznajemy nazwiska, które w innych okolicznościach geopolitycznych miałyby szansę zaistnieć na równi z „wielkimi światowego designu”.

Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy.

Pamięć o przedmiotach użytkowych dnia codziennego sprzed klikudziesięciu lat jest równie ważna, jak osiągnięcia artystyczne związane ze sztuką czystą. Wiedza na temat wzornictwa to kapitał, z którym każdy człowiek powinien wchodzić w dorosłe życie.
Narracja filmu skonstruowana jest z wywiadów z ekspertami z dziedziny wzornictwa przemysłowego, historykami sztuki i projektantami. Znaleźli się wśród nich: Beata Bochińska, Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Czesława Frejlich, Krystyna Łuczak- Surówka, Anna Maga, Józef Mrozek, Michał Stefanowski, Wojciech Wybieralski.

Dach nad gwiazdami 2
(Odcinek specjalny Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie)
magazyn, 30’
prod. Polska (Grupa Filmowa Rekontrplan dla CANAL+ Cyfrowy Sp. z o. o.), 2011


Długo zastanawialiśmy się, kogo wybrać na gwiazdę odcinka specjalnego. W końcu 11 listopada to data bardzo szczególna. Wybór padł wreszcie na miejsce,  które samo w sobie stanowi kwintesencję słów „Dach nad Gwiazdami”. Gości bowiem najznamienitsze gwiazdy - nie tylko na swojej scenie, lecz także wśród publiczności. Zatem tym razem, to nie osoba, a miejsce jest bohaterem programu - miejsce wyjątkowe - Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.

Takie małe miasto w mieście - z własną bazą hotelową, restauracjami, przychodnią, pracowniami malarskimi, kostiumowymi, krawcem, szewcem, stolarnią - jest tu wszystko, co potrzebne do stworzenia dekoracji scenicznej czy ubioru. Wraz z artystami zatrudnionych jest tu ponad 1000 osób. Przy obsłudze samej sceny pracuje tu ponad 100 osób. To największa scena i największa (zaraz po pekińskiej) opera na świecie.

Oprócz sceny, widowni czy pięknego foyer, naszej ekipie udało nam się zajrzeć do miejsc, do których przeciętny miłośnik „Turandota” czy „Dziadka do orzechów” nie ma dostępu. Byliśmy pod sceną, jeździliśmy windą, która może pomieścić samochód lub zaprzęg koni, nad widownią, gdzie znajduje się nawet mały kort tenisowy (sic!). Odwiedziliśmy gabinet dyrektora, Waldemara Dąbrowskiego, który opowiedział nam historię kwadrygi dekorującej główne wejście, Zwiedziliśmy część Muzeum Teatru Polskiego, kryjącego w swoich zbiorach choćby projekty ubiorów kreślone ręką Wyspiańskiego czy Kossaka, a także kosmicznie wyglądające maszynownie i inne techniczne pomieszczenia.

Z jednej strony miejsce historyczne, wzniosłe, napawające dumą, dające możliwość zetknięcia się z kulturą i sztuką najlepszego gatunku, z drugiej zaś niezwykle skomplikowany mechanizm, którego poszczególne części składają się na tak znakomitą całość.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro