Energooszczędny dom – trendy w budowaniu

Informacja Prasowa

14-03-2013  Autor: [KK]   Źródło: projekty.muratordom.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Na skutek tego, iż coraz więcej wynoszą opłaty za ogrzewanie domu, Polacy chętnie wybierają projekty domu energooszczędnego. Jaki projekt domu możemy nazwać energooszczędnym?

Generalnie im mniejszy dom tym straty ciepła są mniejsze. W głównej mierze straty ciepła zależą od powierzchni przegród, przez które ono przenika. Im mniejsza powierzchnia tym mniejsze są straty. Jeżeli zależy nam na energooszczędności budujemy mały dom. Powierzchnia przegród zależy od powierzchni użytkowej domu, kształtu. Co do kształtu najbardziej wskazana jest zwarta bryła. Najlepiej gdy projekt domu jest na planie prostokąta, z prostym dachem – dwu-, jednospadowy. Im mniej narożników, załamań, przegród tym mniejsze będą straty ciepła. Dużą zaletą domu o prostej bryle jest to , iż jego budowa wynosi dużo taniej, jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, iż wykonawcy popełnią błędy. Do znacznych strat energii dochodzi przez dach. Dom energooszczędny nie powinien być parterowy, ponieważ powierzchnia dachu jest większa w stosunku do powierzchni użytkowej.

Nasłonecznienie od strony południowej w polskich warunkach jest na tyle duże, iż przewyższa dodatkowe straty ciepła. Z tego względu od południowej strony projekty domów są tak projektowane, iż na tej części elewacji są aranżowane duże okna, szklane przybudówki, oszklone hole, tarasy. Umiejętnie projektowane mogą pełnić funkcje kolektorów słonecznych.

Wybierając projekt domu należy zwrócić szczególną uwagę na okna. Jedynie od strony południowej mogą być duże, dobrze gdy są szerokie, ale nie sięgają aż do ziemi. Dobrze jest zakupić okna, posiadające niższy od standardowego współczynnik ciepła.

Dom energooszczędny wymusza odpowiedni układ pomieszczeń. Od północy powinny znajdować jedynie pomieszczenia, które mają pełnić funkcję pomocniczą, takie jak schowek, garderoba, pomieszczenie techniczne czy garaż. Poprzez regulację instalacji grzewczej możemy utrzymywać w nich temperaturę niższą niż w pomieszczeniach, w których przebywają mieszkańcy. Dosyć częstym rozwiązaniem służącym energooszczędności jest  zmniejszenie powierzchni okien, bądź całkowita z nich rezygnacja.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com