Dyplomy ASP Katowice

Informacja Prasowa

14-06-2013  Autor: Agnieszka Karpa   Źródło: Rondo Sztuki   Kategoria: Wiadomości z kraju

Tradycją Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest, że studenci u progu zawodowej kariery prezentują swoją twórczość szerokiemu gronu odbiorców. W tym roku przed komisją oceniającą dyplomy i publicznością stanie 64 studentów. Dla wielu z nich będzie to pierwsza możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerokiemu audytorium. Dla publiczności z kolei może to być niepowtarzalna szansa spotkania i zadania pytań artystom i projektantom, rozpoczynającym zawodowe życie.

Publiczne Obrony Prac Dyplomowych odbędą się od 17. do 21. czerwca w kilku miejscach.  W katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA przed komisją oraz publicznością staną studenci Malarstwa i Grafiki Warsztatowej. W Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki odbędą się obrony studentów Wydziału Projektowego. Studenci pokażą swoje prace także w Centrum Kultury Katowice, Bibliotece Śląskiej,  czy jednej z najważniejszych w Polsce Galerii Kronika w Bytomiu.

Prace dyplomowe studentów ASP w Katowicach cechuje różnorodność  technik i tematów, często są to projekty interdyscyplinarne z pogranicza malarstwa, grafiki, fotografii, książki czy instalacji. Studenci nawiązują do tradycji malarstwa realistycznego, ale też śmiało posługują się językiem sztuki abstrakcyjnej.

Jednak to, co uderza w pracach dyplomantów, to autentyczne osobiste wypowiedzi, jak na przykład w pracy Hanny Sitarz-Pietrzak, która powstała w bezpośrednim kontakcie z osobami jej bliskimi.  Czy tak, jak w pracach Joanny Czarnojan, która mierzy się z problemem samoświadomości oraz relacji człowiek - świat zewnętrzny. A jej dyplom staje się swoistym autoportretem autorki.

Inni inspiracji szukają w zjawiskach społecznych, tak jak na przykład Dominik Ritszel, który przygląda się w swoich pracach zjawisku przemocy, czy z drugiej strony Karolina Smędzik, która nawiązuje do dziecięcych zabaw.

Wśród tematów dyplomów studentów Projektowania Graficznego znajdują się zarówno identyfikacja wizualna, przeznaczona  dla konkretnych miejsc i przedsięwzięć, jak na przykład ta przeznaczona do przychodni dziecięcej autorstwa Hanny Stano, zaangażowany społecznie projekt kampanii na rzecz osób chorych na depresję  Małgorzaty Mitelskiej, czy projekty książek i przewodników.  Podczas obron będzie można zobaczyć niezwykłe, wykraczające poza granice sztuki użytkowej projekty wizualizacji dźwięku, których podjął się  Marek Brol, osadzonej w realiach średniowiecza gry komputerowej Anny Krawiec,  czy wreszcie projekt kroju pisma ułatwiający osobom cierpiącym na dysleksję odczytanie informacji, który po przeprowadzonych badaniach zaprojektował Marcin Kasperek.

Tradycyjnie publicznym obronom towarzyszy konkurs na najlepszy dyplom, organizowany dzięki współpracy ASP z chorzowską firmą BPSC, która co roku funduje nagrody pieniężne i promuje dyplomy, uznane za najlepsze na każdym z kierunków.

Po zakończeniu obron prace dyplomowe absolwentów katowickiej ASP będzie można oglądać zarówno w katowickim BWA, jak i w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki.

Wystawa rozpocznie się 28. czerwca i potrwa do 17. lipca.

Adrian Urbanek

Rzecznik prasowy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com