Twórca Muzeum Historii Żydów Polskich weźmie udział w Targach BUDMA 2014

Informacja Prasowa

07-01-2014  Autor: Agnieszka Ujma   Źródło: MTP, Budma 2014   Kategoria: Wiadomości z kraju

Profesor Rainer Mahlamaki – twórca projektu Muzeum Historii Żydów Polskich, światowej sławy architekt, przyjedzie do Polski na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. W marcu 2014 r. wygłosi specjalny wykład podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2014.

Profesor Rainer Mahlamaki to uznany i wielokrotnie nagradzany fiński architekt. W Polsce znany jest głównie dzięki zrealizowanemu projektowi Muzeum Historii Żydów Polskich. W marcu 2014 r. weźmie udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA, które  odbędą się pod hasłem „Inspiracje, budowa, remont”. Przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która jest patronem honorowym tego wydarzenia. Drugiego dnia targów, które potrwają od 11 do 14 marca 2014 roku, wygłosi w Sali Ziemi wykład dla architektów oraz studentów architektury What internationality means in architecture?  Prelekcja odbędzie się w ramach projektu współorganizowanego przez IARP - Strada di Architettura, kierowanego do projektantów, na który składają się specjalna ścieżka zwiedzania, ciekawe wydarzenia i wykłady.

Ponieważ Profesor Rainer Mahlamaki to architekt wszechstronnie uzdolniony, z jednakową pasją projektuje zarówno muzea, szkoły, jak i biurowce oraz budynki mieszkalne. Jesteśmy przekonani, że jego wykład zainspiruje wielu, nie tylko młodych architektów do ciekawych i przede wszystkim odważnych projektów architektonicznych. –  uważa Izabela Klimaszewska, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Rainer Mahlamaki urodził się w 1956 roku w Ilmajoki w Finlandii. Studiował na Uniwersytecie Tampere i w 1987 r. został absolwentem tamtejszego Wydziału Architektury. Karierę architekta łączy z pracą akademicką. Od 1997 r. wykłada architekturę współczesną na Wydziale Architektury Uniwersytetu Oulu, a od 2000 r. jest dziekanem tego wydziału. W latach 2002-2006 był członkiem Rady, a następnie w latach 2007-2011 prezydentem Fińskiego Towarzystwa Architektonicznego (SAFA). Gościnne wykłady wygłasza na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach i wielu krajach Europy. Wielokrotnie nagradzany, łącznie zgromadził ok. 40 wyróżnień krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych należą Architectural Arts Young Finland z 1997 r., a także nagroda Ministra Edukacji Finlandii, którą otrzymał wraz z Ilmarim Landelmą w roku 2008.

W Polsce zrealizował projekt Muzeum Historii Żydów Polskich, za który otrzymał w 2008 r. International Architecture Award. Do najważniejszych projektów Mahlamakiego zaliczają się zrealizowane w Finlandii: Lusto – Muzeum Lasu i Centrum Informacyjne w Punkaharju, Centrum Sztuki Folkowej w Kaustinen, Fińskie Centrum Natury Haltia oraz budynki uniwersytetów w Tampere i Helsinkach.

Wykład Rainera Mahlamakiego to niejedyna atrakcja, jaką Izba Architektów RP przygotowała dla gości targowych. Czwartego dnia targów, tj. 14 marca, w pawilonie 5 odbędzie się prezentacja projektu Dom Kereta, którą poprowadzi jego twórca – Pan Jakub Szczęsny. Dom Kereta, położony niedaleko skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej w Warszawie, zwany też najwęższym domem świata, to budynek i inicjatywa artystyczna w jednym. Jego nazwa pochodzi od nazwiska gospodarza domu – izraelskiego pisarza Etgara Kereta, który pomieszkuje w nim i zaprasza do niego gości ze świata sztuki.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA odbędą się w dniach 11-14 marca 2014 r. Targi po raz pierwszy odbędą się pod nową nazwą – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, uwzględniającą zainteresowanie organizatorów i gości targów architekturą. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.budma.pl.

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) jest samorządem zawodowym architektów

w Polsce. Nadrzędnym celem statutowym IARP jest ochrona ładu przestrzeni publicznej, poprzez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich swoich członków. Działania samorządu architektów zmierzają w kierunku zagwarantowania najwyższej jakości usług wykonywanych na rzecz klientów (inwestorów), przy jednoczesnym zachowaniu wartości kulturowych i ładu przestrzennego, jako dobra publicznego. Przynależność do IARP jest warunkiem legalnego wykonywania zawodu architekta, przede wszystkim w zakresie opracowywania dokumentacji projektowej do celów uzyskania pozwolenia na budowę. Oficjalna strona internetowa:www.izbaarchitektow.pl.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com