ArchFilmFest - wiosna 2008

Sztuka Architektury

13-02-2008  Autor: [KK]   Źródło: Sztuka Architektury   Kategoria: Wiadomości z kraju

Już 27 lutego startuje wiosenna tura prezentująca pierwszy program ArchFilmFestu. Najpierw zawita on do Gdańska. Wstęp wolny.

Gdańsk 27, 28, 29 lutego, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia,
ul. Jaskółcza 1

Białystok 06, 07, 08 marca, Galeria Arsenał,
Pałac Branickich, ul. Adama Mickiewicza 2

Olsztyn 13, 14, 15 marca, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie,
Spichlerz ul. Piastowska 13

Lublin 1, 2, 3 kwietnia, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN,
ul. Grodzka 21

Rzeszów 24, 25, 26 kwietnia, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie,
ul. S. Okrzei 7

Bydgoszcz 8, 9, 10 maja, Instytut Architektury i Urbanistyki WSG,
ul. Garbary 2

Program - wiosna 2008

Dzień pierwszy

Temat wiodący: Star system - koniec czy kontynuacja.

Film: Building the Gherkin (Norman Foster) 89 minut,

Temat dotyczy architektury rozumianej w sposób rynkowy jako zaspokajanie potrzeb klienta. To dominujący dzisiaj na rynku pogląd rozumiejący architekta jako wykonawcę pewnego typu usług i sprzedającego tego typu usługi na rynku. Symbolem takiego sposobu myślenia o architekturze są międzynarodowe gwiazdy architektury komercyjnej, które swój status wykorzystują także do zdobywania zleceń flirtując mniej lub bardziej subtelnie z mediami. Ten flirt przekłada się także często na bardzo spektakularne realizacje, których jednym z celów jest uzyskanie publicity oraz tworzenie tzw. ikoniczności. Ma to także bardzo duże znaczenie dla samej architektury. Takie promowanie nazwiska gwiazdy jest także w niezgodzie z podstawowym duchem architektury, jakim jest praca zespołowa.


To dyskusja o blaskach i cieniach gwiazdorstwa oraz o architekturze rozumianej komercyjnie.

Film "Budowanie ogórka" jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster - ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej strukturze wielkich biur architektonicznych, komercyjnym wymiarze architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.

Dyskusja


Dzień drugi

Temat wiodący: Modernizm - trudne dziedzictwo.


Filmy: "City of Dreams" - 50 min, "A diary of an eccentric architect" - Philip Johnson - 50 minut

Architektura rozumiana jako inspirowana ideologią i kwestia utopijnych programów architektonicznych. O rozdźwięku pomiędzy modernizmem rozumianym jako program estetyczny, a modernizmem jako program społeczny. O sposobach projektowania top - down jako dziedzictwa racjonalizmu. O polskim problemie "wielkiej płyty" oraz o neomodernizmie jako programie estetycznym. O nowych metodologiach urbanistycznych jak projektowanie procesowe czy partycypacja społeczna.

Film "Miasto marzeń" mówi o słynnym, afrykańskim mieście Asmara wybudowanym w latach 1935 - 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu. Z tego powodu Asmara nazywana jest też "Frozen City".

Film "Dziennik ekscentrycznego architekta" opowiada o Philipie Johnsonie - architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych, a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Opowiada o człowieku, który z jednej strony był chodzącą historią architektury światowej, a z drugiej egocentrykiem dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery. Film przedstawia także ideowe podstawy odejścia od modernizmu oraz motywy kierujące twórcami architektury rzeźbiarskiej.

Dyskusja


Dzień trzeci

Temat wiodący: Sztuka i architektura

Film: "My Architect: A Son's Journey" - Louis Kahn - 115 minut (zakup w W-A.pl > > >)

Architektura rozumiana jako wypowiedź artystyczna dokonywana w przestrzeni. Przestrzeń jako medium i ograniczenia - komercyjne, prawne, społeczne i polityczne. Czy w Polsce progresywna architektura jest źle widziana... Film "Mój architekt: podróż syna" został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Kahna. Film mówi o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji swoich koncepcji projektowych. Film opowiada też o Luisie Kahnie jako człowieku całkowicie pochłoniętym realizacją swoich wizji oraz uwikłanego w skomplikowane decyzje życiowe.

Dyskusja

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com