Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Kongres Architektury Polskiej - zakończony

www.kongresarchitektury.pl

2008-05-26  Autor: Katarzyna Baranowska   Źródło: www.kongresarchitektury.pl   Kategoria: Patronaty

W dniach 23 – 25 maja 2008 odbył się w Poznaniu Kongres Architektury Polskiej, najważniejsze wydarzenie poświecone architekturze polskiej, które organizowane jest co 3 lata. Celem Kongresu było przedstawienie kondycji architektury polskiej, sytuacji zawodowej środowiska architektów polskich, stanu legislacji zakresie architektury, planowania i inwestowania; przedstawienie dorobku architektów polskich w zakresie twórczości, realizacji, rozwoju naukowego i przedstawienie aktualnego poziomu kształcenia młodych architektów.

Hasłem przewodnim Kongresu był „Przekaz architektury - architektura przekazu”, które wiąże Kongres Architektury Polskiej z Kongresem Międzynarodowej Unii Architektów U.I.A., który odbędzie się w tym roku w Turynie. Dodatkowym celem było również przygotowanie udziału polskiej delegacji w Kongresie U.I.A.

 Poniżej informacje opublikowane przed Kongresem. Obszerna relacja z Kongresu wkrótce.

Nie bez znaczenia jest wybór miejsca Kongresu - jakim jest miasto Poznań. Miasto znane ze swej tradycyjnej gościnności, kontaktów międzynarodowych, miejsce wielu interesujących inwestycji publicznych oraz inwestycji finansowanych przez kapitał polski i zagraniczny. Współorganizator, obok innych miast Polski, EURO 2012, miasto, które ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Poznań jest jednym z najstarszych miast polskich i posiada swój niewątpliwy dorobek w odbudowie, konserwacji i rewitalizacji zabytków. Kongres Architektury Polskiej będzie więc bez wątpienia okazją do zapoznania się z tymi osiągnięciami przez gości Kongresu.

Przekaz architektury – architektura przekazu, hasło Kongresu, które w swej bardzo pojemnej formule pozwala na przedstawienie szerokiego spectrum aktywności, działań, badań związanych z architekturą. Będzie to forum wymiany myśli i poglądów, forum spotkań architektów i ich gości, wśród których będą władze rządowe, wojewódzkie i samorządowe, zaprzyjaźnione organizacje zawodowe, wybitni przedstawiciele zawodu architekta i kręgu biznesu, inwestorów i przemysłu materiałów budowlanych, jak również i sami mieszkańcy miasta będący odbiorcami tego „przekazu”.

Obrady Kongresu będą prowadzone zgodnie z założeniami Kongresu U.I.A., w trzech panelach tematycznych. Pierwszy panel będzie dotyczył związków architektury z kulturą, odpowiedzialnością architektów za zachowanie, ochronę i rewitalizowanie historycznej spuścizny materialnej oraz przekazywanie tych wartości społeczeństwu, a zwłaszcza młodemu pokoleniu.

Drugi panel poświęcony będzie demokracji w planowaniu, wypracowaniu consensusu społecznego, uwzględniającego prawo, strategie i polityki rozwojowe, dające równe szanse innym, również najsłabszym. Nadzieja to hasło przewodnie trzeciego panelu. Dyskutanci zmierzą się z następującymi tematami: jak przekazać potrzebę tworzenia dobrych projektów, które są przyjazne środowisku, jak budować, by przyszłe generacje żyły w lepszych warunkach. 

Kongresowi towarzyszyć będą różnego rodzaju wystawy o tematyce architektonicznej - prezentacje dorobku polskich architektów, przegląd filmów o architekturze, warsztaty studenckie czy wreszcie warsztaty dla dzieci – architektoniczne przedszkole.

Aktualny program Kongresu oraz informacje praktyczne związane z uczestnictwem znajdują się na stronie internetowej www.kongresarchitektury.pl

PROGRAM INAUGURACJI
KONGRESU ARCHITEKTURY POLSKIEJ
W POZNANIU
23 MAJA AULA NOVA,
UL. ŚW. MARCIN 87


14.00 -14.30 Konferencja Prasowa Sala Błękitna

15.00 – 16.30 Inauguracja cz. I


15.00 – 15.10 Powitanie Gości i Uczestników Kongresu – Prezes SARP. O. Poznań Andrzej Kurzawski ( 10 m.)
15.10 – 15.40 .Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński „ Rozwój Architektury a polityka miasta”
15.40 – 16.00 Wojewoda Wielkopolski Pan Piotr Florek
16.00 – 16.20 Prezydent Poznań Pan Ryszard Grobelny
16.20 – 16.30 Prezes ZG SARP Pan Jerzy Grochulski

16.30 – 17.00 przerwa kawowa

17.00 – 18.00 Inauguracja część II


17.00 – 17.30 Wykład Inauguracyjny Prof. Wojciech Suchocki, Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu
17.30 – 18.00 Koncert Inauguracyjny
18.00 – zaproszenie do przejścia do CK ZAMEK na wernisaże wystaw towarzyszących.

Program całego kongresu w pliku .doc > > >

Program całego kongresu w pliku .pdf (Acrobat Reader) > > >

Kongres Architektury Polskiej jest organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich przy współpracy organizacyjnej Fundacji Twórców Architektury, Izby Architektów Rzeczypospolitej i Miasto Poznań

 Aktualności:

14.05.2008 - Zapraszamy na Bankiet 24 maja

Zachęcamy gorąco  do  udziału w bankiecie w Hotelu Novotel, który odbędzie się w sobotę 24 maja o godz. 20.30.  Podczas Kongresu oprócz niesamowitej oprawy multimedialnej zapewnionej przez firmę TRIAS będzie też szansa na wygranie wyjazdu na Kongres UIA do Turynu. TRIAS ufundował 2 wyjazdy - pokrywając koszty przelotu na trasie Katowice-Turyn-Katowice, zakwaterowanie w Hotelu 3* w terminie od 29 czerwca do 3 lipca  oraz koszt uczestnictwa w Kongresie. Organizatorzy przewidzieli  też szereg dodatkowych upominków do rozlosowania.
Oprawę muzyczną bankietu zapewni nam słynny poznański kwartet smyczkowy Arut's.

 

09.05.2008 -O czym będzie Kongres?

 

W natłoku informacji na naszej stronie kongresowej, można przeoczyć kwestie związane z tematem przewodnim : Architektura przekazu - Przekaz architektury.

 

Wzorem turyńskiego  Kongresu UIA  rozwinęliśmy go w 3 panele dyskusyjne:

1. Talent, twórca, kultura, dziedzictwo

2. Demokracja i tolerancja w planowaniu przestrzennym

3. Nowe technologie, nadzieje, szanse, zagrożenia

do których tezy ułożyli paneliści.

Talent, twórca, kultura, dziedzictwo

1. architekt. twórca? rzemieślnik? przedsiębiorca?

2. architektura. wkład w kulturę czy pomnażanie PKB?

3. granice ingerencji. przystosowanie budynków do nowych potrzeb a integralność artystyczna.


Paneliści:

prof. Jerzy Gurawski

Robert Konieczny

Jarosław Trybuś


Demokracja i tolerancja w planowaniu przestrzennym

 

1. Demokracja – to równoprawne uczestnictwo obywateli (społeczeństwa) w sprawowaniu władzy, to prawa ale i obowiązki, to m.in. współuczestnictwo w gospodarowaniu i zarządzaniu przestrzenią. Dysponowanie przestrzenią i ochrona jej zasobów to ważny element troski o wspólne dobro. Z kolei tolerancja – to zgoda na wyznaczanie i głoszenie poglądów, z którymi się nie zgadzamy, na wewnętrzne zróżnicowanie zbiorowości, której jesteśmy członkami, ale ograniczana wyjątkowymi sytuacjami. Jak respektując te założenia rozwiązywać w praktyce konflikty zagospodarowania i planowania przestrzennego, jak godzić sprzeczne racje w gospodarowaniu przestrzenią ?
 

2. W naszym społeczeństwie i jego elitach politycznych istnieje jeszcze niewielka świadomość uzyskiwania wspólnych korzyści ale i strat, związanych z realizacją różnych sposobów gospodarowania w przestrzeni i jej użytkowania. jakość przestrzeni jako dobro wspólne – sytuuje się jeszcze ciągle nisko w hierarchii wartości społecznych. Jak zmienić stosunek do ochrony tego dobra, jako elementu interesu publicznego w gospodarowaniu przestrzenią ?

 

3. Podstawowym zadaniem władz publicznych jest ochrona interesu publicznego poprzez stanowienie i wprowadzanie odpowiednich norm prawnych. Właściwe zdefiniowanie treści interesu publicznego w gospodarowaniu przestrzenią jest trudne, skomplikowane a brak uzgodnienia poglądów na ten temat pomiędzy jej użytkownikami są źródłem kryzysu w stanie tek przestrzeni. W jaki sposób uzgodnić poglądy na ten temat, jak w sposób przybliżyć możliwość godzenia ochrony interesu celu publicznego i realizacji gospodarczych celów rozwojowych, konkretnych projektów rozwojowych?

 

4. Partycypacja społeczna jest metodą moderowania procesami rozwiązywania konfliktów i poszukiwania konstruktywnych kompromisów w sferze planowania i zagospodarowania przestrzennego, w realizacji projektów urbanistycznych i architektonicznych, które winny wzbogacać przestrzeń a nie ją degradować lub zubażać. Jak można zmienić i poprawić jej formy?

 

5. Respektowanie prawa własności nie powinno być przeszkodą w ochronie interesu publicznego, jaki wiąże się z utrzymaniem lub poprawą ładu przestrzennego, harmonizowaniem rozwiązań przestrzennych, ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego. Najlepszym narzędziem dla wypracowania odpowiednich rozwiązań w tej sferze w skali lokalnej jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W jakim kierunku powinno pójść reformowanie zasad i form jego sporządzania, by było to narzędzie przyjazne, skuteczne i przede wszystkim powszechnie stosowane ?

 

6. Dobra komunikacja społeczna – to głębokie wzajemne zrozumienie, to niezbędny element rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Żeby mogła ona dobrze funkcjonować, potrzebne są wzrost aktywności społecznej, zaufania pomiędzy społecznościami i władzami przez nie wybieranymi ale i ustawowe zagwarantowanie skuteczności stosowania narzędzi tej komunikacji. Jak rozbudować te narzędzia, jakie formy edukacji „pro-przestrzennej” społeczeństw i upowszechnienia wiedzy o stanie i walorach przestrzeni należałoby wprowadzić i rozwinąć? Jakim językiem o tym mówić, pisać. Jak te problemy pokazywać? ( Opr. Janusz Korzeń /SARP+TUP)


Paneliści

Grzegorz Buczek

Marian Fikus

Marian Kopaliński

Janusz Korzeń

Paweł Starosta

Krzysztof Nawratek


Nowe technologie - nadzieje - szanse - zagrożenia

1. Syndrom „nowego” i „starego”. Nowe czy tradycyjne technologie ?

Gdzie współcześnie twórcy upatrują szansę na rozwój architektury uwzględniający jakość życia, ekologię, stosunek do środowiska naturalnego i

zmian klimatycznych ?

2. Architektoniczne wizje źródłem inspiracji dla nowych technologii

3. Wpływ nowych technologii na globalizację architektury.


Paneliści:

Marek Budzyński

Romuald Loegler

Marta Dziarnowska

Jan kubec


Osoby pragnące wziąć udział w panelach dyskusyjnych mają możliwość przesłania na adres Biura Kongresu streszczenia planowanej wypowiedzi. Na tej podstawie Rada programowa Kongresu zadecyduje o umieszczeniu w publikacji kongresowej obszerniejszej wypowiedzi – artykułu.

 

Dalsze informacje > > >

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro