Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Fasada Roku 2020 – tak głosowali jurorzy!

Patronat W-A.pl

2021-01-13  Autor: BAUMIT   Źródło: BAUMIT   Kategoria: Patronaty

Konkurs Fasada Roku 2020 powoli przechodzi do historii. Poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcia – wybory jury. Biała k. Częstochowy, Gdańsk, Gdynia, Kożuchów, Kraków, Kwirynów, Leszno, Lublin, Poznań, Stalowa Wola, Toruń, Wola Kopcowa, Wrocław – to te miejscowości w swoich granicach administracyjnych skrywają zwycięzców i wyróżnionych. Jednak to jeszcze nie koniec emocji. Rywalizacja przechodzi teraz na poziom międzynarodowy.

Tradycyjnie po internautach swój głos zabrało profesjonalne jury, do którego zaproszono wybitnych, doświadczonych architektów i branżowych ekspertów. W tym roku musieli się pochylić nad 275 elewacjami wykończonymi materiałami firmy Baumit. Rekordowa liczba pretendentów i konieczność przeprowadzenia obrad w trybie wideokonferencji nie przeszkodziły im jednak w wyborze najlepszych realizacji. Poznajcie laureatów polskiej edycji konkursu Fasada Roku 2020. Zaczynamy!

Kategoria: Budynek jednorodzinny nowy

Barka Cieślika w Białej – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”


Naszą podróż rozpoczynamy od niewielkiej miejscowości Biała, oddalonej niespełna 10 km od Częstochowy. To tutaj „zacumowała” Barka Cieślika, uhonorowana tytułem Fasada Roku 2020 w kategorii nowych budynków jednorodzinnych. Dom zaprojektowany przez architekta Daniela Cieślika, właściciela FW Anta Studio Architektoniczne otrzymał nagrodę główną za bardzo dobre wpisanie się bryły budynku w istniejące otoczenie (naturę). Jury doceniło ciekawą formę, uzyskaną przez zastosowanie różnych materiałów oraz interesujące ukształtowanie dachów i ścian, zwracając przy tym uwagę, że pomimo prostych kształtów budynek tworzy przyjazną atmosferę do zamieszkania.

Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwszym z nich, za „czytelną bryłę” budynku z bogatą tektoniką przesunięć ścian podkreśloną zmianą kolorów, odznaczono prywatny dom jednorodzinny JAK House w Kwirynowie (woj. mazowieckie), za którym stoją biuro projektowe Beczak/Beczak/Architekci oraz Firma budowlano-remontowa Mariusz Sobczyk. Natomiast drugie wyróżnienie wędruje do Woli Kopcowej koło Kielc, gdzie swój adres ma Dom Kopcówki, wysoko oceniony za dobre, proste wpisanie się bryły w otaczającą naturę, wręcz w strukturę lasu, a także za umiejętny dobór zastosowanych materiałów, uwzględniający warunki klimatyczne panujące w lesie. Projekt spod kreski MFA Biuro Architektoniczne Architekt Włodzimierz Tracz urzeczywistnił Zakład Budowlany Stanisław Jaćwiąg.

Kategoria: Budynek wielorodzinny nowy

Kompleks Nowe Kolibki w Gdyni – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”Aby poznać triumfatora rywalizacji w najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyło się 136 budynków wielorodzinnych, musimy skierować się na Pomorze, do Gdyni. To w tym mieście, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu znajduje się kameralny kompleks mieszkaniowy Nowe Kolibki autorstwa Virtual City Jakub Bladowski, którego inwestorem i zarazem wykonawcą jest Invest Komfort S.A. Projekt otrzymał nagrodę główną za umiejętne wpisanie się budynku w otaczający krajobraz oraz ciekawe zestawienie wykorzystanych materiałów. Za umiejętne wykorzystanie otaczającej budynki zieleni i odpowiednie gabaryty brył budynków.

Także w tej kategorii jury skorzystało z prawa do przyznania pełnej puli wyróżnień. Przenosimy się zatem do Poznania, gdzie mieści się Rezydencja Chwaliszewo. Projekt opracowany i zrealizowany przez CDF Architekci odznaczono za nawiązanie do zabytkowej części miasta i ciekawe połączenie zastosowanych materiałów Baumit. Z kolei budynek TBS Nowe Żerniki przy ul. Tadeusza Brzozy we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie za utrzymanie czystości formy przy pomocy zastosowanej kolorystki, nawiązującej do zabytkowego osiedla WuWa oraz próbę zamknięcia całego kwartału mieszkaniowego. Uwagę oceniających zwróciły także interesujące zamiany struktury budynku, osiągnięte poprzez „wyciągnięcie” balkonów i loggii. Efekt to owoc współpracy Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. (inwestora), Major Architekci Wrocław (biuro projektowe) i Pre-Fabrykat Sp. z o.o. (wykonawca).

Kategoria: Budynek po termomodernizacji

Budynek przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek po termomodernizacji”Dalej przenosimy się do Stalowej Woli, która skrywa Fasadę Roku 2020 w kategorii budynków po termomodernizacji. W tej grupie obiektów jury najwyżej oceniło miejscowy budynek mieszkalny przy ul. Ks. Popiełuszki 29, nagradzając w ten sposób zachowanie pierwotnego charakteru i proporcji bryły budynku oraz stonowaną kolorystykę. Remont na zlecenie Miejskiego Zakładu Budynków zrealizowała firma Nowax Mateusz Nowak według projektu przygotowanego przez Pracownię Projektową Inwestplan Marek Perlich.

Oceniających urzekła także pieczołowicie przeprowadzona termomodernizacja budynku KSN Sanel w Krakowie projektu Biura Architektonicznego Piotr Kosydar i realizacji firm Teem-Bud Sp.z o.o. oraz Pyrz-Bud Adrian Pyrz. Projekt otrzymał wyróżnienie za zachowanie bryły architektonicznej oraz ożywienie elewacji. Uwadze jurorów nie umknęły również skala przedsięwzięcia i dobrze przeprowadzone prace.

Kategoria: Budynek niemieszkalny nowy

Akademik Student Depot w Gdańsku – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”Przechodzimy do kolejnego rozstrzygnięcia. W tym celu udajemy się do Gdańska. To stąd pochodzi lider klasyfikacji budynków niemieszkalnych – Akademik Student Depot. Projekt autorstwa 22Architekci Sp. z o.o. zrealizowany przez Device Sp. z o.o. został uhonorowany prestiżowym tytułem za utrzymanie elewacji budynku w reżimie teksturowym i kolorystycznym oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit. Za prostą bryłę pasującą do funkcji obiektu oraz jego otoczenia.

Zastosowanie prawidłowego systemu ocieplenia budynku oraz zachowana tektonika bryły, podkreślona przez zastosowane materiały zaprocentowały wyróżnieniem dla pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Grunwaldzkiej w Lesznie, który powstał w miejscu dawnej „Piątki”. Inwestor – Adam Goliński do współpracy przy projekcie zaprosił biuro architektoniczne Filar Projekt Mariusz Michalski oraz firmę budowlaną Real Leszno. W ten sam sposób jury odznaczyło także Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, dostrzegając w nim interesujący, wzbudzający ciepłe emocje budynek i nagradzając w ten sposób podjęte ryzyko działania z kolorami. Projekt na zlecenie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne opracowało 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson, a jego realizacji podjęła się spółka budowlana Myz-Bud.

Kategoria: Budynek zabytkowy po renowacji

Kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie – Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek po renowacji”Kolejnym, bardzo jasnym punktem na mapie jest Kożuchów. To tutaj, przy ul. Traugutta 11 wznosi się Kamienica Pod Aniołem, która zyskała drugie życie dzięki pracom renowacyjnym zrealizowanym przez Mazbud Łukasz Mazur zgodnie z projektem, który opracowała Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka. Jury nagrodziło wielką staranność, z jaką odtworzono detale architektoniczne oraz harmonię wszystkich elementów fasady, akcentując przy tym perfekcyjne wykonawstwo, przeprowadzone z wyjątkową dbałością o niezwykłą sztukaterię budynku.

Wyróżnienie za estetykę wykonanych prac, dopracowany detal oraz ciekawe połączenie budynku z nowoczesnymi świetlikami w patio przyznano za renowację kamienicy przy ul. Wielopole 15 w Krakowie. Projekt na zlecenie Kamienice Czynszowe Sp. z o.o. opracowało Arch-Icon Studio Architektury, a jego urzeczywistnieniem zajął się Zakład Budowlany Janusz Powroźnik. Z kolei Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie wyróżniono za przywrócenie świetności budynku znanego architekta Oskara Sosnowskiego, podkreślając dbałość o detale i precyzję wykonania płaszczyzn płaskich elewacji oraz bogate wykorzystanie produktów renowacyjnych Baumit. Za wykonanie prac renowacyjnych odpowiedzialna była firma GIPSTYNK Bogusław Telecki.

To jeszcze nie koniec!

Rozstrzygnięcie konkursu Fasada Roku 2020 już za nami, ale to jeszcze nie koniec emocji. Realizacje, które zajęły w swojej grupie pierwsze miejsce za zwycięstwo w polskiej edycji konkursu otrzymają prestiżowy tytuł, 10 000 zł i będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Wraz z uczestnikami z innych krajów, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit, będą rywalizować w ramach Baumit Life Challenge 2023 o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody finansowe. Trzymajmy za nich kciuki!

Patronat Honorowy nad konkursem Fasada Roku 2020 sprawuje Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Ideę wspierają także media branżowe, w tym redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki” i „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, archimania.pl, architektura.info, architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, panoramabudownictwa.pl, propertyjournal.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska

 

 

 

 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro