Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Lektura tekstów z działu ''Miasto i obywatele'' (Kulturaenter.pl)

Internetowe czasopismo ''Kulturaenter.pl''

2009-02-06  Autor: Marcin Skrzypek   Źródło: autor, Kulturaenter.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Zapraszamy do lektury tekstów z działu ''Miasto i obywatele'' w internetowym czasopiśmie ''Kulturaenter.pl'' (nr 4, 5, 6). Autorzy tekstów są ludźmi zaangażowanymi w różne działania edukacyjne i społeczne na rzecz podnoszenia jakości przestrzeni i pochodzą z: Lublina, Krakowa, Wrocławia, Głogowa, Warszawy. Hasło ''Miasto i obywatele'' jest jednym z dwóch priorytetów, według których będzie wybrana Europejska Stolica Kultury roku 2016. Dział ''Miasto i obywatele'' ma na celu popularyzowanie zagadnień kultury przestrzeni, będąc skutkiem i przedłużeniem działalności Forum Kultury Przestrzeni. ''Kulturaenter'' jest wydawana przez Ośrodek Animacji Kultury - Centrum Kultury w Lublinie.

miasto i obywatele

KulturaEnter.pl, nr 04, listopad 2008

Marcin Rutkiewicz
Katastrofa estetyczna. Reklama w przestrzeni publicznej

Reklama zewnętrzna wymknęła się w Polsce spod kontroli. Przestrzeń publiczna została przez nią zawłaszczona i zdewastowana. Obcując na co dzień z wizualnym chaosem, zaczynamy traktować go jako stan normalny, przestajemy go dostrzegać. Stępiamy własną wrażliwość, tracimy poczucie harmonii, przenosimy zgodę na nieporządek i bylejakość do przestrzeni prywatnych. Czy istnieje granica nasycenia przestrzeni publicznej reklamą? Zdaniem samych prezesów firm reklamowych, w obecnym stanie prawnym – nie istnieje.

Gall Podlaszewski
Demokracja przestrzenna w Polsce. Doświadczenie grupy PlaNetWAWA

Demokracja w przestrzeni realizuje się wtedy, kiedy jako obywatele mamy możliwość aktywnego wpływania na jakość przekształcanej przestrzeni. Etycznym obowiązkiem decydentów i architektów w tym procesie jest zapewnienie, by była to przestrzeń cementująca spójność społeczną przez zaspokajanie nie tylko potrzeb bieżących, ale również przyszłych i tych mniej rzucających się w oczy, których zaspokojenie zwraca się w dłuższym okresie.

Lech L. Przychodzki 
Ludzie drogi

Inaczej – trudno ich nazwać. Starają się funkcjonować OBOK lub POZA istniejącymi układami: politycznymi, społecznymi, personalnymi… Jest ich niewielu, ale maniackim nieraz uporem potrafią coś zmienić we wciąż szarej rzeczywistości. Zygmunt Bauman powiedział kiedyś, iż partykuła „nie” świadczy o wolności, jest jej ostatnim przejawem w globalizowanym świecie. „Ludzie drogi” są tedy specjalistami od używania na co dzień owej przestrzeni, na jaką pozwala odrzucenie istniejącego status quo.

KulturaEnter.pl, nr 05, grudzień 2008

Anna Komorowska 
Dziecko w mieście. Udział dzieci i młodzieży w decydowaniu o przestrzeni miejskiej

Dziecko, jak każdy obywatel, ma prawo wypowiadać się na tematy z nim związane, w tym również na temat otaczającej je przestrzeni. Dzieci nie tylko są zdolne do tego, aby formułować swoje potrzeby dotyczące przestrzeni, ale są wręcz ekspertami w wybranych dziedzinach, dostrzegają obszary problematyczne, zwracają uwagę na miejsca niebezpieczne, są znawcami swojej okolicy. Są również niezwykle kreatywne i chętnie biorą udział w inicjatywach tego typu.

Marek Karabon 
Praktyka oddolnej partycypacji społecznej we Wrocławiu i w innych miastach

W jaki sposób stowarzyszenia czy grupy nieformalne biorą udział w partycypacji społecznej? Ich działania udowadniają między innymi, że urzędnicy i mieszkańcy są po tej samej stronie barykady. Oto kilka pomysłów, w jaki sposób ludzie, którym na sercu leży dobro miasta mogą działać na jego korzyść.

Kazimierz S. Ożóg
Ściana Wschodnia – Ściana Zachodnia. Kilka notatek emigranta.

Wielokrotnie byłem pytany przez studentów: dlaczego taki krok? Dlaczego zamieniłem wielkie miasto akademickie, niemal metropolię, na miasto znacznie mniejsze, w którym największa szkoła wyższa nie jest uczelnią akademicką? Pytają również mieszkańcy tego miasta. Najczęściej odpowiadam, że wolę mieć sto kilometrów do granicy zachodniej, niż wschodniej.

KulturaEnter.pl, nr 06, styczeń 2009

Sebastian Bernat
Ku nowej jakości krajobrazu dźwiękowego

...bez przerwy rozbrzmiewa wokół nas fascynująca, makrokosmiczna symfonia. Jest to symfonia krajobrazu dźwiękowego świata. Jesteśmy jednocześnie jej słuchaczami, wykonawcami i kompozytorami. Jakie dźwięki chcemy zachować, propagować i mnożyć? Gdy odpowiemy na to pytanie, dźwięki męczące i niebezpieczne staną się na tyle wyraźne, byśmy wiedzieli, czemu musimy je wyeliminować.

Anna Miodyńska
Debaty społeczne – żeby być lepszym klientem

Przestrzeń publiczna: park, ulica, plac – miejsca gdzie, zgodnie z intencją samorządowych gospodarzy, każdy mieszkaniec i gość powinien czuć się dobrze. Są to jednocześnie przestrzenie traktowane przez władze jak pokoje dziecięce w wielu rodzinach: rodzice zgodnie ze swoim gustem i stanem kieszeni urządzają je dzieciom, które, zadowolone lub nie, mają uszanować to dobro.

Marcin Skrzypek 
Mentalność pozorów, jej anatomia i system immunologiczny

Pozory mylą – i o to chodzi. Dzięki temu bywają zabawne. Niestety, czasem używamy ich, by mylić samych siebie. A to już nie jest zabawne. Nic się nie stanie, gdy ulegniemy pozorom stworzonym w reklamie. Gorzej, gdy dotyczą one publicznej inwestycji za dziesiątki milionów euro.

Piękne miasto po prostu się opłaca
O sensie dbania o kulturę przestrzeni, o potrzebie współpracy z urzędnikami i o tym, że Wrocław nie jest miastem idealnym i skończonym z Przemysławem Filarem, prezesem Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia rozmawia Magdalena Kawa

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro