Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Konkurs - Europan10 - Patronat W-A.pl

PRZEMIANA ULICY W SERCE PEŁNEJ ŻYCIA OKOLICY

2009-02-06  Autor: Hubert Wójcicki   Źródło: Europan10   Kategoria: Patronaty

Europan to odbywający się co dwa lata konkurs dla młodych architektów i osób zajmujących się gospodarką przestrzenią, którzy nie ukończyli 40 lat. Przedmiotem konkursu jest wypracowanie nowatorskich rozwiązań mieszkalnictwa dla miejsc położonych na terenie całej Europy. Jako największy europejski konkurs dotyczący mieszkalnictwa, Europan jest najbardziej znanym sposobem na zaistnienie jako architekt w Europie.

Europan cieszy się dużym prestiżem wśród europejskich architektów. Jego istoty nie stanowi fakt, iż jest to konkurs idei, ale możliwość zetknięcia tych idei i talentu młodych twórców z rzeczywistymi inwestorami działającymi w dziedzinie mieszkalnictwa. Umożliwia to wzbogacenie europejskiej debaty dotyczącej mieszkalnictwa o świeże myśli, które są rozwijane, aż do postaci zbudowanych obiektów.

Zaproszenie na wydarzenia w Berlinie oraz informacja o konkursie > > > wersja niemiecka > > > (pdf 1286 kb)

Konkurs służy zachęceniu interdyscyplinarnych zespołów twórczych do zaangażowania się w proces społecznych i ekonomicznych zmian zachodzących w miastach. Daje też możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń i powstawania różnych form współpracy między przedstawicielami różnych kultur. W procesie tym biorą udział zarówno uczestnicy konkursu, jak i zgłaszający do niego tereny. Europan pomaga miastom i inwestorom w znajdowaniu nowatorskich sposobów, architektonicznych i urbanistycznych, przekształceń ich terenów.

Celem Europanu - federacji zainicjowanej w 1988 roku przez 9 państw europejskich, zrzeszającej dziś narodowe struktury 22 państw, jest nawiązanie ponadnarodowej współpracy młodych architektów tworzących zespoły projektowe wraz z innymi specjalistami, której efektem są niezauważane lub pomijane dotąd nowatorskie idee i możliwości budowy miast. Europan ma prowokować i nakłaniać do poszukiwania awangardowych rozwiązań oraz podejmowania efektywnego, konstruktywnego dialogu organizatorów, uczestników, decydentów i inwestorów.

Uczestnicy mogą wybrać jako przedmiot swojej pracy dowolny z położonych w całej Europie terenów zgłoszonych do konkursu, przez organizatorów poszczególnych komitetów. Takie zasady konkursu sprzyjają uzyskaniu nowego spojrzenia uczestników, np. uczestnicy z południowych Włoch mogą się ustosunkować w swoich pracach studialno-projektowych na problemy terenu położonego w północnej Finlandii. Może to wzbogacić dotyczącą go debatę o odkrywcze wnioski. Dzięki Europanowi powstają interesujące formy współpracy intelektualnej, zwłaszcza od czasu rozszerzenia konkursu na kraje wschodnioeuropejskie.

Niniejszym podejmujemy decyzję o rozpoczęciu dziesiątej sesji Europanu pod przewodnim hasłem wspólnym dla wszystkich państw stowarzyszonych:

„Tworzenie miejskości: regeneracja-rewitalizacja-kolonizacja”.

Druga, polska edycja konkursu Europan jest wyjątkową okazją debaty otwartej dla młodych profesjonalistów różnych dziedzin, z Polski i Europy, którzy wykorzystując ich kreatywność, energię i świeże spojrzenie, zechcą udowodnić, iż możliwe są nowatorskie przekształcenia Warszawy w świetle jej specyficznych uwarunkowań. Rozwarzania na ich temat organizatorzy wspomogli hasłem wywołującym problem dla polskiej lokalizacji:

„Przemiana ulicy w serce pełnej życia okolicy”.

Polska lokalizacja wchodząca w zakres wyboru uczestników z całej Europy znajduje sięna Pradze Północ, lewej stronie Wisły. Są to tereny w swej strukturze bardzo zaniedbane przez społeczeństwo zamieszkujące tą lokalizacje, zdegradowane po przez przemysł, który w ostatnim czasie przekształceń gospodarczych upada, a luka po nim jest nieco nieporadnie uzupełniana po przez rodzące się inicjatywy , z pogranicza życia kulturalnego i szeroko rozumianej rozrywki.

Głównym zadaniem uczestników warszawskiej lokalizacji pod hasłem „przemiana ulicy w serce pełnej życia okolicy ” - stanowi przekształcenie ulicy Wileńskiej w  przestrzeń integrującą różnorodnych mieszkańców i użytkowników dzielnicy, będącej sercem okolicy, która już dziś jest miejscem gdzie współistnieją różne grupy społeczne i różne funkcje. Ulica Wileńska nie powinna stać się „salonem miasta”, lecz „pokojem dziennym dzielnicy”. Sformułowanie szczegółowego programu należy do zadania konkursowego. Nie wyklucza się stworzenia w przestrzeni ulicy Wileńskiej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. W kontekście założeń dotyczących uczynienia z ulicy Wileńskiej przestrzeni kontaktu rożnych grup znajdujący się tutaj, nieujęty w żadnych zapisach planistycznych przystanek początkowy podmiejskich autobusów stanowi cenny element.

Ulica Wileńska do 1949 roku była główną trasą wylotową na północny wschód. Po  wytyczeniu równoległej  do niej alei straciła znaczenie komunikacyjne. Dlatego szerokość jezdni może być zmniejszona, a uzyskana dzięki temu powierzchnia  spożytkowana do stworzenia przestrzeni publicznej.

Przylegające do ulicy Wileńskiej działki zostały włączone do project site dla zapewnienia optymalnych relacji między nimi a ulicą.

Przylegający do ulicy Wileńskiej od południa kwartał, Plac Wileński – Wileńska – Konopacka- Aleja Solidarności zajmuje się na obszarze dawnego dworca Petersburskiego, który był dużo większy niż obecny dworzec Warszawa Wileńska. Kwartał wypełnia zabudowa biurowa i mieszkaniowa. Zachodnią część kwartału zajmuje wpisany do rejestru zabytków zespół pięciokondygnacyjnych  budynków ( z siedmiokondygnacyjną centralną partią głównego gmachu) należących do Polskich Kolei Państwowych mieszczący obecnie biura głównej siedziby Polskich Linii Kolejowych. Został wzniesiony w latach 1928-1931 Posiada on kompozycję opartą na osiach symetrii i architekturę o klasycyzujących formach. Poza biurami mieszczą się tu też mieszkania – wybudowane jako służbowe dla pracowników kolei. Na terenie zespołu znajduje się też parterowy dawny dworek z XIX wieku mieszczący obecnie przychodnię weterynaryjną. Od strony ulicy Wileńskiej zespół jest częściowo oddzielony jest płotem, a częściowo przylega fasadami budynków, które nie mają jednakże od tej strony wejść. Wschodnią część kwartału zajmują cztero i pięciokondygnacyjne wolnostojące podłużne budynki mieszkalne ustawione prostopadle do ulicy Wileńskiej i oddzielone od niej płotem. Dwa położone na wschodnim krańcu kwartału powstały w latach 30-ych XX wieku, zaś pozostałe trzy w latach 50-ych i 60-ych. W dwóch miejscach kwartału znajdują się niezabudowane tereny zielone.

Północna pierzeja ulicy Wileńskiej na odcinku pomiędzy ulicami Targową a Inżynierską należy do kwartału stanowiącego jeden z najlepiej zachowanych na Pradze zespołów kamienic czynszowych oraz budynków pofabrycznych i pomagazynowych. Wzdłuż ulicy Wileńskiej znajduje się ciąg kamienic mieszkalnych z lokalami usługowymi i handlowymi w parterach. Wysokość kamienic wynosi od 3 do 5 kondygnacji Duża część ciągu kamienic posiada zagospodarowane według tego samego schematu podwórza. Kamienice te po wojnie zostały skomunalizowane. Obecnie znajdują się w złym stanie. Kamienica przy ul. Wileńskiej 3 podczas II Wojny Światowej utraciła najwyższe kondygnacje, których do dziś nie odbudowano. Kamienica przy ulicy Wileńskiej 13 figuruje w rejestrze zabytków. Pozostałe w ewidencji zabytków. Wzdłuż północnej granicy project site – bezpośrednio za nią- przy ulicu Inżynierskiej 3 znajduje się wpisany do rejestru zabytków zespół wzniesionych w latach 1885-1910  ceglanych budynków będących pierwotnie magazynami mebli, a obecnie mieszczących między innymi pracownie artystów, studio filmowe, a także prywatny teatr.

Północną pierzeję ulicy Wileńskiej na odcinku Inżynierska-Zaokopowa tworzą trzy wybudowane na przełomie XIX i XX wieku 4-5 kondygnacyjne kamienice mieszkalne z usługami w parterach. Dwie położone bliżej ulicy Inżynierskiej figurują w rejestrze zabytków, zaś znajdująca się na rogu ulicy Zaokopowej w ewidencji zabytków. Przy ulicy Inżynierskiej 4 znajduje się wybudowany na przełomie lat 80-ych i 90-ych XX wieku w oparciu o wcześniejsze mury dawnego kina budynek studia telewizyjnego.  Północną pierzeję ulicy Wileńskiej na odcinku Zaokopowa-Konopacka tworzą mające wysokość od 4 do 6 kondygnacji kamienic mieszkalne z usługami w parterach wzniesione w ostatniej ćwierci XIX wieku i figurujące  w ewidencji zabytków Dwie kamienice położone najbliżej ulicy Konopackiej otwarte są na większy dziedziniec.

Oficjalne otwarcie konkursu E10 z lokalizacją warszawską odbędzie się w Berlinie:

EUROPAN - Gesellschaft zur Förderung von Architektur und Städtebau e.V.
Lützowstraße 102-104
10785 Berlin
Tel.: 030-262 01 12
Fax: 030-261 56 84
Vorstandsvorsitzende:
Ministerialrätin Karin Sandeck
Geschäftsführerin:
Ulrike Poeverlein

Amtsgericht Berlin-Charlottenburg
Nr.10597 Nz

PATRONAT MEDIALNY

Informacje:

Pałac Kultury i Nauki, 00-901 Warszawa
Plac Defilad 1, p. 1716
telefon + 48. 226567787, fax + 48. 226566488

strona centrali europejskiej www.europan-europe.com
strona edycji polskiej www.europan.com.pl
kontakt europan@europan.com.pl

link do regulaminu na stronach centrali europejskiej
www.europan-europe.com/e10/gb/rules/rules.php

link do kalendarium na stronach centrali europejskiej
/www.europan-europe.com/e10/gb/calendar/calendar.php

 

Kalendarz konkursu EUROPAN 10 – wyciąg z regulaminu Europan10

Ogłoszenie konkursu i rejestracja uczestników
Uruchomienie strony internetowej Europanu z tematem, warunkami, informacjami o organizacjach krajowych Europanu, skróconymi prezentacjami terenów, będących propozycjami do tej sesji oraz prezentacją członków krajowych jury.
Termin uruchomienia strony internetowej Europanu z internetową rejestracją i możliwością pobrania kompletu materiałów dotyczących terenów konkursu (materiały te przypominają materiały z oficjalnych krajowych konkursów na kontrakty negocjowane) :
- poniedziałek, 19 stycznia 2009, w południe
Termin zakończenia rejestracji uczestników:
- piątek, 29 maja, 2009

Interaktywna informacja dotycząca terenów i warunków konkursu
Wizje lokalne

Terminy wizji lokalnych z udziałem miejscowych i krajowych urzędników zostaną zamieszczone na stronie internetowej Europanu w zakładkach dotyczących danych terenów konkursowych.
Krajowy raport z wizji lokalnych zostanie zamieszczony na stronie internetowej nie później niż trzy tygodnie po ostatniej wizji lokalnej.

Zapytania dotyczące terenów zadawane za pośrednictwem forum internetowego
Termin zakończenia przyjmowania zapytań dotyczących terenów:
- piątek, 1 maja 2009
Termin udzielenia zbiorczych odpowiedzi na zapytania dotyczące terenów:
- piątek, 15 maja 2009

Zapytania dotyczące warunków konkursu zadawane za pośrednictwem forum internetowego
Termin zakończenia przyjmowania zapytań dotyczących warunków konkursu:
- piątek, 29 maja 2009
Termin udzielenia zbiorczych odpowiedzi na zapytania dotyczące warunków konkursu:
- piątek 12 czerwca 2009

Składanie prac
Ostatni dzień składania i wysyłania prac:
- poniedziałek, 29 czerwca 2009
Termin przyjmowania prac wysłanych do dnia 29 czerwca 2009 roku pocztą lub przez firmę kurierską:
- poniedziałek, 20 lipca 2009

Selekcja
Wstępna selekcja prac przez krajowe jury:
- wrzesień – październik 2009
Europejska analiza porównawcza wybranych prac przez komisję, zakończona Forum Miast i Jurorów, opartym na tej analizie:
- listopad 2009
Końcowa ocena prac przez krajowe jury konkursu:
- grudzień 2009 - styczeń 2010

Wyniki
Ogłoszenie wyników konkursu:
- piątek, 23 stycznia 2010
Monday, January 18, 2010

Prezentacja wyników na forum międzynarodowym:
maj/czerwiec 2010

Wyniki i nagrody

Wyniki
Wyniki Europanu 10 zostaną zamieszczone w tym samym momencie na europejskiej stronie www.europan-europe.com (patrz terminarz).

Nagrody dla zwycięzców
Zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne będące równowartością 12.000 euro (brutto) w walucie kraju, w którym znajduje się teren konkursu (wysokość nagrody zostanie przeliczona po kursie obowiązującym w dniu ogłoszenia wyników).

Organizatorzy zobowiązują się do przestrzegania decyzji krajowych jury i do wypłacenia nagród pieniężnych w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia wyników.

Nagrody za drugie miejsce
Laureaci drugich miejsc otrzymują nagrody pieniężne będące równowartością 6.000 euro (brutto) w walucie kraju, w którym znajduje się teren konkursu (wysokość nagrody zostanie przeliczona po kursie obowiązującym w dniu ogłoszenia wyników).

Organizatorzy zobowiązują się do przestrzegania decyzji krajowych jury i do wypłacenia nagród pieniężnych w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia wyników.

Wyróżnienia
Autorzy prac, którym zostaną przyznane wyróżnienia, nie otrzymują nagród pieniężnych.

Zaproszenie na wydarzenia w Berlinie oraz informacja o konkursie > > > wersja niemiecka > > > (pdf 1286 kb)

PATRONAT MEDIALNY

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro