Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Degradacja akustyczna środowiska akustycznego - Patronat W-A.pl

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem X Edycja Polska 25 kwietnia 2009 r.

2009-03-25  Autor: Barbara Bielawna   Źródło: FABRYKA CISZY   Kategoria: Patronaty

W tym roku już po raz dziesiąty FABRYKA CISZY, firma konsultingowa z zakresu akustyki w architekturze, wraz z partnerami organizuje działania edukacyjne związane z promocją świadomości i znaczenia hałasu w środowisku życia człowieka - Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem - X Edycja Polska 25 kwietnia 2009 r. Portal W-A.pl objął Patronat Medialny W-A.pl nad tym wydarzeniem.

Tegorocznym hasłem przewodnim działań edukacyjnych jest DEGRADACJA AKUSTYCZNA ŚRODOWISKA ZBUDOWANEGO. Temat został w naturalny sposób wywołany przez programy rozwoju systemów komunikacji w Polsce, a także zmiany przepisów zarówno budowlanych, jak i z zakresu ochrony środowiska. Hałas komunikacyjny jest najpowszechniejszym i najdokuczliwszym rodzajem hałasu wpływającym na jakość życia Polaków w środowisku zbudowanym. Planowany rozwój systemów komunikacji w Polsce w zakresie dróg krajowych i autostrad oraz szybkiej kolei obniży ilość ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie dotychczasowych tras komunikacji. Jednak na skutek reorganizacji i wraz z rozwojem komunikacji lotniczej spowoduje zdegradowanie innych, nowych terenów przyrodniczych oraz dotychczas użytkowanych przez ludność. Programy ochrony środowiska, jakie są opracowywane dla krajowych inwestycji, są w pełni zgodne z prawem i oceniają wpływ na środowisko, jednak nie rozróżniają aspektów różnorodności ze względu na rodzaj środowiska. W praktyce inwestycje drogowe i kolejowe oraz lotnicze znacznie silniej wpłyną na degradację środowiska zbudowanego niż przyrodniczego.

W dniu 23 kwietnia 2009 r. w Krakowie odbędzie się konferencja szkoleniowa dla członków samorządów i zarządców obiektów, które znajdują się pod działaniem hałasu na tyle silnego, aby nieruchomości te mogły znaleźć się w obszarze ograniczonego użytkowania. W ramach konferencji będą przedstawione zagadnienia problemów degradacji akustycznej środowiska oraz metody przeciwdziałania. Jednym z ważnych problemów działania hałasu jest utrata wartości użytkowej budynków i całych nieruchomości. Ocena utraty wartości użytkowej wymaga oceny stanu technicznego budynku i stwierdzenia, czy parametr techniczny, jakim jest izolacyjność akustyczna przegród zewnętrznych budynku, pozwala na uzyskanie odpowiedniego klimatu akustycznego w pomieszczeniach podlegających ochronie akustycznej. Klimat ten jest zdefiniowany poprzez konkretne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach zawarte w normie PN-87/B-02151/02 Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach – Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach. Utrata wartości użytkowej budynku może mieć dla właściciela obiektu różną płaszczyznę skutków ekonomicznych. Utrata wartości zgodnie z Prawem ochrony środowiska stanowi podstawę do wypłacenia odszkodowania. Uczestnicy konferencji zapoznają się np. z technicznymi aspektami utraty wartości nieruchomości ze względu na hałas. Ważnym elementem szkolenia będzie przedstawienie założeń programu "Zarobić na hałasie". Podstawowym celem programu jest stworzenie zasad postępowania ze środowiskiem zbudowanym degradowanym silnym działaniem hałasu. Hałas jest nieodzownie związany z aktywnością ludzi i podnoszeniem jakości życia. Poprzez odpowiednie zarządzanie środowiskiem zbudowanym można zminimalizować jego niepożądane skutki, a nawet wykorzystać jego negatywne oddziaływanie na potrzeby nieuniknionego rozwoju ekonomicznego społeczeństwa. Podstawowym celem jest zmniejszenie strat w szeroko rozumianym środowisku (zbudowanym i przyrodniczym) poprzez przemyślane, wielopłaszczyznowe działania z systemowym podejściem i daleko idącą partycypacją lokalnej społeczności z obszaru zdegradowanego w rozwiązywaniu problemu.

Akcję edukacyjną, jak co roku, wspierają wydawnictwa oraz portale internetowe związane z branżą budowlaną i inwestycyjną.

www.cisza.akustyka.pl

Patronat W-A.pl

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro