Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Rozwiązanie konkursu na pomieszczenie typu co-working

Co-Working

2009-04-01  Autor: Bogusz Parzyszek, Michał Słowiński   Źródło: Office & Facility   Kategoria: Patronaty

Z roku na rok wzrastają ceny za wynajem przestrzeni biurowych. Wystarczy sięgnąć po kilka publikacji firm Knight Frank lub Cushman and Wakefield, aby zdać sobie sprawę ze skali tego zjawiska. Powstaje coraz więcej firm. Wiele globalnych korporacji szuka przedstawicielstw w coraz to odleglejszych zakątkach świata. To wszytko przekłada się na wzrost cen i kurczenie się rynku wolnych przestrzeni pod wynajem.

Powolną odpowiedzią na to zjawisko, jest rosnąca popularność nowego typu pracy biurowej, a w zasadzie przestrzeni biurowej - co-working. To pomysł na dzielenie większej wynajmowanej przestrzeni, a często także i wspólne korzystanie z urządzeń (drukarki, xero, ekspres do kawy) oraz usług (sekretariat, osoba administrująca siecią, itp.). Sposób takiej kooperacji został zainicjowany przez freelancerów z wolnych zawodów, którzy potrzebowali miejsca do pracy, ale niekoniecznie całego biura. Zaraz za freelancerami i artystami podążyły raczkujące start-upy, dla których główną korzyścią z dzielenia się przestrzenią, były niskie koszty utrzymania i możliwość pozwolenia sobie na lepszą, bardziej prestiżową lokalizację. Sposób takiego działania rozrósł się do tego stopnia, że powstały firmy zajmujące się jedynie podnajmowaniem wielkich przestrzeni biurowych, które w swoim zakresie przygotowują  i prowadzą je, jako mniej lub bardziej prestiżowe biura co-workingu. Dobrym przykładem ilustrującym skalę atrakcyjności tego przedsięwzięcia może być firma oferująca miejsca do pracy, wydzielone na piętrze jednego z najbardziej prestiżowych warszawskich biurowców - Warszawskiego Centrum Finansowego.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, tak i tym razem zaskoczyło nas rosnące zainteresowanie ogłoszonym przez nas konkursem. W tym miesiącu napłynęło dużo prac, niestety nie wszystkie spełniały wyznaczone przez nas kryteria. Mimo to uważam, że zrozumienie tematu było dość dobre, choć w wielu projektach brakowało jednoznacznego uwypuklenia cech właściwych dla tego typu biura. Jako architekta i grafika od pierwszego numeru, zastanawia mnie sposób prezentacji nadsyłanych prac. W konkursie, tak samo jest w prezentacji skierowanej do klienta, niezmiernie ważnym jest sposób ukazania swojej wizji. Warto pamiętać, że nie wszyscy odbiorcy, do których kierujemy nasze pomysły, potrafią odnaleźć się w architektonicznych rzutach i przekrojach. Prace same w sobie powinny ukazywać swoje atuty - poprzez jasne i starannie dobrane wizualizacje, schematy pokazujące sposób funkcjonowania bądź adaptacji przestrzeni. I tym razem w naszej wspólnej redakcyjnej ocenie, jednym z ważniejszych obranych przez nas kryterium, była właśnie jakość przekazu, którą mogli odebrać wszyscy oceniający.

Po zsumowaniu punktów, które przypisywał redakcyjny zespół, zwycięzką okazała się praca przesłana przez panią Monikę Dąbrowską i pana Krzysztofa Gąsiora. Warto jednak podkreślić, że pozostałe prace otrzymały podobną, wysoką ilość punktów. Zwycięska praca ujęła wszystkich jakością przekazu. Ilustrowała jasne, ciepłe wnętrze, w którym każdy z oceniających chciałby się znaleźć. Szalę zwycięstwa przeważyło wykonanie dwóch aranżacji, które w  jednoznaczny sposób ukazywały możliwość zmian użytkowania tej przestrzeni. Wśród  pozostałych prac jeszcze jedna z nich - pana Filipa Gałuszki - zasługuje na wyróżnienie. Autor pokusił się o zaprojektowanie systemu biurek, które w łatwy sposób można przesuwać i składować na małej przestrzeni.

Michał Słowiński

Praca zwycięska Monika Dąbrowska i Krzysztof Gąsior

Pozostałe projekty (po kliknięciu na wizualiację prezentacja projektu):

Aneta Wleciał

Czechowicz Małgorzata

Maciej Olejniczak

Kamil Imielski

Filip Gałuszka - wyróźnienie

Wiktor Jarniewicz

atoato - Agnieszka Pasieka

Agata Bobrowska

Rydzyńska DESIGN

Izabela Korczyńska

Jan Ledwon i Alicja Chola

Konstancja Zofia Tanjga i Paweł Zientak

Patronat W-A.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro