Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Konkurs BIURO W POCIĄGU

Office & Facility

2009-05-18  Autor: Bogusz Parzyszek   Źródło: Office & Facility   Kategoria: Patronaty

Mobilność to słowo, to funkcja, to cecha dzisiejszego świata i naszej w nim egzystencji. Internet, telefony komórkowe, laptopy a jednocześnie wymagania rynku i oczekiwania klientów wyrwały nas z za biurek, wprawiły w ruch, rozpoczęliśmy podróż. Pracujemy w domu, w samochodzie, czekając na odprawę na lotnisku, czy jadąc pociągiem. Praca coraz mniej kojarzy się z miejscem, pozostaje jej cel i czas, który nieustannie próbujemy prześcignąć.

XIX wiek był wiekiem kolei. XX rozpoczął podboje przestworzy, latamy już samolotami, marzymy o kosmosie, świat gwałtownie się skurczył. W XXI świat znów przypomni sobie o pociągach. W ruchu globalnym oczywiście prymat pozostanie w rękach lotnictwa natomiast w ruchu kontynentalnym rządzić będą pociągi mam na myśli tu oczywiście głównie Europę i odpowiednie do jej skali dystanse. Podróż pociągiem jest szybsza, wygodniejsza, tańsza a obecnie, co staje się coraz istotniejsze bezpieczniejsza. Pociągi wysokich prędkości (HST) napędzane energią elektryczną są ekologiczne a prędkości, które rozwijają przekraczają 300 km/h (Rekord prędkości TGV – 574,8 km/h). Stacje kolejowe sytuowane są w centrach miast, co oszczędza czas dojazdu, w przeciwieństwie do lotnisk znajdujących się na przedmieściach, dotarcie do których w środku dnia staje się już prawdziwą podróżą. Na dworcach nie ma odpraw i wszystkich innych czasochłonnych procedur. Wnętrze pociągu jest przestronniejsze, daje większy komfort i szerszy zakres możliwości zadbania o pasażera.

Temat konkursu to zaprojektowanie fragmentu przestrzeni pociągu. Klasa Business (1kl) pozwalająca na pracę w czasie podróży może zawierać zarówno przestrzeń w pełni otwartą, zamknięte przedziały konferencyjne (2-4-6 osób) jak i różne rozwiązania mieszane, dostosowane do różnych zadań (zarówno praca jak i relaks) np. przestrzeń barowa. W projekcie powinna być przewidziana strefa wejścia (przedsionek) oraz WC. Przestrzeń składa się z 10 modułów o wymiarach dł.: 2000 mm szer.: 2800mm wys.: 2200mm, okno na krótszym boku w osi ściany (1400mm x 750mm) ma wysokości ok. 750mm. W pierwszym module znajduje się strefa wejścia (drzwi po obu stronach 900mm x 2000mm). Podłoga jest płaska, wyznaczoną przestrzeń można zabudowywać tylko do wewnątrz, a wymagane są tylko podane wymiary. Projekt ma charakter czysto koncepcyjny dotyczący głównie zaprojektowania i rozplanowania funkcji oraz zbudowania „charakteru” wnętrza.

Założenia dodatkowe:
- min 40 miejsc siedzących
- miejsca na ubrania wierzchnie
- półki na podręczny bagaż (wys. 1825mm), oraz miejsce na duży bagaż.
- duże kosze w przedsionkach, małe w okolicach foteli.
- przedsionki wydzielone szczelnie ze strefy pasażerskiej.
- możliwość pracy z laptopem na każdym standardowym miejscu siedzącym.
-systemy informacyjne (wyświetlacze, monitory LCD) widoczne z każdego miejsca siedzącego.

Nagrodą jest wyjątkowy fotel marki Emmegi by Frezza, zasponsorowany przez firme A&A Contracting - wyłącznego dystrybutora marki Frezza w Polsce. Natomiast głównym celem  konkursu jest: szukanie nowych i ciekawych rozwiązań dotyczących biura oraz promocja projektantów. O&F zdecydowało się na zorganizowanie takiego konkursu, ponieważ biuro, to nie tylko miejsce w budynku, i wierzymy, że warto wykraczać poza jego granice.

Prace konkursowe: redakcja zastrzega sobie prawo do prezentacji wybranych prac w magazynie O&F, oraz na stronie www.OfficeFacility.pl w niezmienionej formie i treści.

Skład jury:

Bartosz Piotrowski - specjalizuje się w projektowaniu środków transportu, laureat nagrody Designer Roku 2006 przyznanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w warszawie. Wykładowca na kierunku Wzornictwo UTP w Bydgoszczy

Claudio Bellini - profesor wydziału wzornictwa przemysłowego na Uniwersytecie w Genui, laureat międzynarodowej nagrody Good Design.

Zespół redakcji O&F

Czas trwania konkursu: 28 kwietnia - 15 lipca 2009

Więcej informacji: office@officefacility.pl i/lub pod numerem 22 390 45 88.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro