KNAUF konkurs - ''ARCHITEKCI BEZ GRANIC''

Pro publico bono Projekt dla dobra publicznego!

25-05-2009  Autor: [KK]   Źródło: KNAUF   Kategoria: Konkursy, nagrody

Podejmij wyzwanie i przekrocz granice architektonicznej wyobraźni! Zaprojektuj nowatorski projekt architektoniczny w jednej z trzech kreatywnych kategorii i wygraj podróż do architektonicznego miasta marzeń – Dubaju!

 

Pro publico bono
Projekt dla dobra publicznego!

W tej kategorii czekamy na prace przedstawiające najbardziej zaawansowane technologicznie wykończenie wnętrza obiektu użyteczności publicznej, z użyciem systemu suchej zabudowy (np. biurowce, centra handlowe, obiekty sportowe, sale kinowe, teatry, itp.).

Walorem projektów konkursowych będą ciekawe połączenia różnych technologii oraz zabezpieczenia, np. ogniowe, akustyczne, wytrzymałościowe. Komisja konkursowa będzie oceniać przesłany przez architekta projekt wraz z krótkim opisem.

Novy Design
Nova jakość wnętrz!

Do tej kategorii zapraszamy wszystkich entuzjastów nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Praca konkursowa powinna przedstawiać najbardziej nowatorską aranżację wnętrza w obiekcie mieszkaniowym, z zastosowaniem systemu suchej zabudowy (np. zabudowa kina domowego, sufit, łazienka, salon, kominek). Oceniamy przesłaną wizualizację 3D w rozdzielczości min. 300 dpi

.AQUAPANEL ® Project
Kreatywna Technologia!

Płyty AQUAPANEL® to nieocenione źródło architektonicznych inspiracji. W niniejszej kategorii konkursowej czekamy na nowatorskie projekty zastosowania suchej zabudowy płyt AQUAPANEL® do wewnątrz lub na zewnątrz budynku! Poznaj możliwości zastosowania AQUAPANEL na stronie internetowej: Rozwiązania dla architekta > > >

Zasady konkursu

Na prace konkursowe oczekuje się do 9 września 2009 roku (decyduje data stempla pocztowego). Szczegółowe wymagania wobec projektów zawiera Regulamin Konkursu > > >

Swoje zgłoszenia należy przesyłać drogą pocztową na adres:

KNAUF Sp z o.o.
Magdalena Nowak
Ul. Światowa 25
02-229 Warszawa

Z dopiskiem „Architekci bez granic”

Wśród zgłoszonych prac konkursowych Jury wyłoni po 3 laureatów nagrody głównej z każdej kategorii. Nagrodę stanowi 5-dniowa podróż dla autora projektu lub jednego reprezentanta zespołu projektowego. Pełna atrakcji podroż zaplanowana jest na listopad 2009.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do dnia 25.09.09.

Konkursowi patronuje warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich > > >

Kilka słów o ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie ze stolicą w Abu Dhabi i słynnym miastem Dubaj, to niewielki kraj na Środkowym Wschodzie. Zamieszkiwany jest przez blisko 4 miliony ludzi,  w tym około 80% mieszkańców pochodzi z innych państw arabskich: Indii, Pakistanu i z państw Dalekiego Wschodu. Wśród Europejczyków żyjących w ZEA największą grupę stanowią Brytyjczycy.        
Na topografię kraju składa się głównie pustynia i wydmy piaskowe oraz równiny piaskowo żwirowe, urozmaicone zielonymi oazami. Klimat ZEA charakteryzuje się gorącym i wilgotnym latem, z temperaturami dochodzącymi nawet do 50 stopni C oraz łagodnymi zimami. Oficjalnym językiem jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany w Emiratach. Walutą w ZEA jest dirham (1 USD = 3.67 dirhama, kurs stały). Polacy muszą posiadać wizy wjazdowe do ZEA, uzyskane przed przyjazdem.

Dubaj jest miastem niezwykle bezpiecznym. Odsetek przestępstw nie przekracza 1%. Taki wynik miasto zawdzięcza licznej służbie bezpieczeństwa oraz rygorystycznemu egzekwowaniu przepisów prawa. Kto je złamie, szybko trafia do więzienia na miesiąc lub dwa, a następnie najczęściej wydalany jest z kraju bez prawa powrotu.

Luksus w mieście jest wszechobecny. Ubrania markowe to oznaka dobrobytu, wykształcenia i szacunku. Na spotkanie biznesowe mężczyzna musi przyjść w garniturze i krawacie, kobieta w kostiumie lub spodniach i w marynarce.

Podczas spotkania zawsze pierwszego witamy mężczyznę, podając mu prawą dłoń. Kobietę witamy dopiero jak podejdzie bliżej. Jeśli nie wyciąga ręki na powitanie, wystarczy nieznaczne skinienie głową. Jeśli rozmówca posiada tytuł naukowy, należy, zwracając się do niego, zawsze używać jego tytułu.

Jak zaczął się architektoniczny cud w Dubaju?

Boom budowlany w Dubaju rozpoczął się dzięki polityce rozwojowej rządu ZEA, zapoczątkowanej w 2004 roku, polegającej na przejściu od gospodarki opartej na wydobyciu ropy naftowej do turystyki.        
Dubaj robi wszystko, co może, żeby uniezależnić się od ropy, której zapasy nie są wieczne, nawet pod Zatoką Perską. Im wyższe, bajeczne i droższe cuda stawiają miejscowi szejkowie, tym więcej bogatych turystów odwiedza miasto. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Dubaj stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie, a kolejne inwestycje porywają wyobraźnię. Już krótki przegląd znanych dzieł architektury w Dubaju pozwoli przekonać się o rozmachu inwestycji!

Archipelag Wysp Palmowych

Wyspy Palmowe to zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju.        
Archipelagi palm mają ponad 12 km długości i są widoczne z kosmosu. Obecnie trwają jeszcze prace nad ukończeniem ostatnieiego i zarazem największego archipelagu w kształcie palmy. Na wybudowanie trzech wysp holenderska firma Van Oord Dredging zużyje łącznie 80 000 000 m³ materiału skalnego z dna pobliskiej zatoki. Koszt budowy jest ogromny i sięga kilkunastu miliardów dolarów za jeden archipelag. Mimo wszystko, kraj zyskuje w ten sposób nie tylko dodatkową przestrzeń do życia, ale także wspaniałą atrakcję turystyczną.

Ciekawostka!

Pomiędzy otaczającą wyspę koroną, a liśćmi palmy na jednym z archipelagów – Jebel Ali – znajdować się będzie linia "domów na wodzie", wybudowanych na palach, połączonych długim pomostem. Pomost ten, wraz z odchodzącymi od niego budynkami układa się w arabski napis – wiersz szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma:

Bierz mądrość od mądrych
Potrzeba człowieka wizji, aby pisać po wodzie
Nie każdy, kto jeździ na koniu, jest dżokejem
Wielcy ludzie stają do większych wyzwań

Burj al-Arab – hotel żagiel

Na jednej ze sztucznych wysp w Dubaju stoi potężny Burj al-Arab – hotel żagiel, do niedawna najwyższy hotel na świecie o wysokości 321 metrów!        
Projekt Burj al-Arab został stworzony w roku 1994 przez brytyjskiego architekta Toma Wrighta z pracowni WS Atkins. Konstrukcja tego budynku wbita jest na głębokość 40 metrów w dno morza. Wszyscy znawcy architektury podziwiają technologię budowy Burj al-Arab. Fasada hotelu posiada strukturę podwójnego materiału teflonowego – popularnie zwanego membraną, bardzo rzadko stosowanego w pionowych układach konstrukcyjnych. Membrana ta jest biała w dzień, a już przy zachodzie słońca oraz w nocy zmienia kolor i staje się widoczną z wielu kilometrów.

Najwyższy budynek wszechczasów!

Dubaj stał się miastem, które przekracza granice architektonicznej wyobraźni, pobijając przy tym kolejne rekordy Guinnesa. Wieżowiec Burj Dubai, budowany przez Emaar Properties już pobił wszystkie rekordy wysokości i jest najwyższą konstrukcją wybudowaną przez człowieka.        
Burj Dubai zaprojektowany został przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill, która projektowała także budynki Sears Tower oraz Wieżę Wolności. Głównym architektem był Adrian Smith, jeden z najbardziej znanych amerykańskich architektów na świecie. Smukła sylwetka wieżowca już w styczniu 2009 roku uzyskała 818 metrów. Budynek posiada 160 pięter użytkowych. Całkowita liczba kondygnacji wynosi 206. Oficjalne otwarcie budynku nastąpi 9 września 2009 roku.

Nowatorskie projekty i tłumy turystów

Dostępność dużej ilości hoteli, jest bardzo ważna, biorąc pod uwagę tłumy bogatych turystów nadciągających do Dubaju. W tym celu budowane są potężne dystrykty mieszkaniowe, które pomieszczą dziesiątki tysięcy gości.        
W lutym 2005 roku rozpoczęła się budowa Dubai Waterfront, czyli kompleksu kanałów oraz wysp pełnych hoteli i budynków mieszkalnych, które będzie siedem razy większe od Manhattanu i wydłuży linię brzegową kraju o 500 mil! W 2006 roku rozpoczął się projekt Bawadi, który pochłonie łącznie 27 mld dolarów i podniesie liczbę miejsc hotelowych w mieście do 29 000. Największym kompleksem w projekcie będzie Asia, który będzie największym hotelem na świecie (będzie miał 6500 pokoi). Miasto nie przestaje zadziwiać coraz bardziej bajecznymi projektami, takimi jak sztuczne zimowe miasteczko, gdzie pod dachem, mimo upałów na zewnątrz, panuje niska temperatura, a ze sztucznej chmury pada śnieg! Niezwykle efektowne ma być także podwodne miasteczko, na które wydane zostanie około 500 mln dolarów.

Warto zapłacić wysoką cenę za podziwianie absolutnie wyjątkowych budowli. Można także wziąć udział w konkursie „Architekci bez granic” i wygrać podróż do architektonicznego miasta marzeń!

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com