Radzymin kontra Wołomin

Bryla.pl

24-06-2009  Autor: [KK]   Źródło: Bryla.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Wołomin buduje multimedialne muzeum upamiętniające "Cud nad Wisłą" z 1920 r. Projektantem nowoczesnej bryły jest pracownia Nizio Design. Radzymin przebija sąsiadów - postawi sanktuarium bitwy warszawskiej w kształcie orła z ołtarzem narodowym i gigantyczną panoramą Bitwy Warszawskiej...

Władze Wołomina ogłosiły niedawno budowę pierwszego na Mazowszu parku kulturowego. Ma zająć ok. 100 hektarów pod wsią Ossów, miejscem jednego z najbardziej znanych wydarzeń wojny polsko-rosyjskiej 1920.Całe wydarzenie stało się centralnym motywem ukutego później terminu "cud nad Wisłą". Koncepcję opracował Mirosław Nizio, jeden z projektantów Muzeum Powstania Warszawskiego. O projekcie pisaliśmy kilka miesięcy temu.

Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 zlokalizowane zostanie we wsi Ossów pod Wołominem

 
W sobotę okazało się, że własny pomysł na muzeum wojny polsko-rosyjskiej 1920 r. mają również władze pobliskiego Radzymina.
 
- Bitwa warszawska była jedną z 18, które zdecydowały o losach świata, więc dwa muzea obok siebie to w sam raz - mówi Mirosław Błach, rzecznik burmistrza Radzymina.
 
- Wołomin był pierwszy, ale w Ossowie nie mają uregulowanych spraw własnościowych gruntów. A my to załatwiliśmy. Będziemy szybsi - mówi rzecznik
 
Muzeum "z lotu ptaka ma przypominać polskiego orła narodowego i stanąć przy cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. Dokładnie w miejscu, gdzie w 1999 r. wylądował śmigłowiec wiozący Jana Pawła II.
 
Projekt uzupełnia Ołtarz Narodowy. Jego bohaterowie to: Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Wincenty Witos, gen. Józef Haller. - Podobizny tych postaci ozdobią płytę drzwiową zamykanego ołtarza - mówi Mirosław Błach.

Sanktuarium bitwy warszawskiej, które ma powstać w Radzyminie

Pytamy, dlaczego radzymińscy samorządowcy połączyli wizytę Ojca Świętego z rokiem 1920. - Papież nie tylko lądował śmigłowcem, ale mówił też o związkach między jego życiem a bitwą warszawską. Przecież my wszyscy się z niej symbolicznie wywodzimy - tłumaczy rzecznik.

To nie koniec symboliki. Samo ogłoszenie "budowy narodowego sanktuarium miało miejsce podczas corocznej mszy [w sobotę] celebrowanej o 18.13". To z kolei chwila lądowania papieskiego helikoptera.

Bitewne sanktuarium pod Radzyminem ma kosztować 4 mln zł. Jego atrakcją ma być panorama bitwy rozmiarami porównywalna z "Panoramą Racławicką", która będzie wyświetlana na wielkich rozmiarów płótnie.

- Radzymin ocalił całą Polskę - mówi rzecznik. - Temat powinny podjąć władze centralne, należy z nim ruszyć w Europę. Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski uważa, że finansując muzeum i ołtarz, "cała Polska" wyrówna dług, który "najwyższy czas spłacić".

Iwona Szpala, Jan Fusiecki
źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com