W Sosnowcu powstanie nowoczesny stadion?

Gazeta Sosnowiec

14-07-2009  Autor: [KK]   Źródło: Gazeta Sosnowiec   Kategoria: Wiadomości z kraju

W czwartek doszło do roboczego spotkania między firmą Zwarts en Jansma, a władzami miasta ws. budowy nowego stadionu w Sosnowcu. Holendrzy przedstawili projekt "nowego Ludowego", który wywarł niezwykle pozytywne wrażenie.

Firma zaprezentowała projekt stadionu o pojemności 18 tysięcy widzów wraz z wielkim kompleksem sportowym. Całość liczy prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i ma powstać w tym samym miejscu, w którym stoi obecnie Stadion Ludowy.

Według prezentacji, stadion miałby trzy, do czterech pięter i pełen kompleks sportowo- rozrywkowy, w skład którego weszłyby sale do tenisa, ping ponga, a także kręgielnia, salony spa i pomieszczenia biznesowe. Przed stadionem znajdowałby się parking na ponad 800 samochodów. Oczywiście nie zabraknie tzw. sky boxów, których miałoby być aż 30.

Prezentacja zakłada, że budowa stadionu będzie miała cztery fazy, co nie przeszkodzi w rozgrywaniu na nim spotkań (budowa każdej trybun następowałaby po sobie). Całkowita suma budowy wynosi ponad 52 miliony euro (wraz z kompleksem sportowym), jednak cena nie obejmuje kwot administracyjnych.

Sam stadion to koszt od 32 do 39 milionów. Czemu taka rozbieżność? - Koszt wybudowania stadionu wynosi 32 miliony 883 tysiące euro, jednak, aby móc rozgrywać na nim mecze, budowa musi postępować etapami, a to zwiększa cenę o 10% do 20% - powiedziała przedstawicielka holenderskiej firmy.

Co ważne, nowy obiekt będzie spełniał wszelkie wymogi UEFA. Budowa zakłada, że zostaną wykorzystane wały ziemne, na których obecnie stoi Stadion Ludowy oraz umożliwia wkomponowanie budynku klubowego do nowego obiektu.

Po prezentacji dużo dobrego o nowy stadionie powiedział prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. - To bardzo ładny obiekt, który zachowuje naszą historię i tradycję - powiedział i dodał: - Jednak gdy usłyszałem cenę, serce mocniej mi zabiło.

Koszta jak zapewnili przedstawiciele firmy są do uzgodnienia, jak i sam zakres prac oraz budowy. - Musimy także pomyśleć o dojazdach - dodał wiceprezydent Ryszard Łukawski. Tym jednak Holendrzy również się zajęli. Jak zapewnił prezydent Górski, wkrótce mogą zniknąć tory znajdujące się za Stadionem Ludowy, a Katowice planują przeprowadzić w tamtym miejscu kilka inwestycji. - Dobrym pomysłem byłoby skoordynowanie obu inwestycji, aby ze sobą współgrały - powiedział.

Koszt budowy samego stadionu, nie wliczając etapów, to niecałe 33 miliony złotych. Kwota jest zbliżona do tej, którą pochłonęła budowa Dialog Areny w Lubinie. Na chwilę obecną tamtą inwestycję wycenia się na 130 milionów złotych, jednak "miedziowy" obiekt będzie miał o prawie 2 tysiące krzesełek mniej, niż zakłada prezentacja stadionu w Sosnowcu, a także w trakcie jego budowy nie były rozgrywane na nim spotkania. Dopiero prace przy czwartej trybunie będą miał miejsce już w trakcie sezonu.

Zarówno przedstawiciele MOSiR-u jaki i Urzędu Miejskiego zgodnie stwierdzili, że oprócz przestrzeni typowo sportowych stadion powinien, na wzór holenderski czy niemiecki, mieć również przestrzenie handlowe. - W Niemczech mamy salon samochodowy na stadionach. Również o tym powinniśmy pomyśleć - powiedział wiceprezydent.

Kolejne spotkania w sprawie stadionu zapowiadane są wkrótce, jednak już dziś władze miejskie mówią, że jest to duży krok w stronę powstania nowego obiektu. - To może być obiekt nie tylko dla Sosnowca, ale i całego Zagłębia - zakończył prezydent Górski. Do finalizacji projektu jest jednak bardzo daleko.

Paweł Leśniak
GazetaSosnowiec.pl / 11.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com