Dwa projekty konkursowe Polaków - LONDON BRIDGE 800

Konkurs RIBA

04-08-2009  Autor: [KK]   Źródło: RIBA   Kategoria: Projekty i realizacje

Co jeśli dom potraktujemy jako produkt z zaprogramowanym okresem żywotności, który po upływie okresu gwarancji możemy po prostu wyrzucić?

Projekt - HOUSES ON THE SHELF - RYSZARD RYCHLICKI 3 nagroda

Takie zachowanie z punktu widzenia przyjętej w naszej cywilizacji filozofii jest całkowicie racjonalne. Przecież żyjemy w kulcie użyteczności. Całe nasze działanie nastawione jest na użyj i wyrzuć. Dlaczego miałoby to nie dotyczyć domu?  Użyteczność to element dzisiejszego stylu życia konsumentów, dla których dom staje się produktem, jak samochód. Nowy, ładny i wygodny zaraz po zakupie, z czasem zużyty, zepsuty ląduje na śmietniku.
Właśnie kontrast dzisiejszego stylu życia i tego z przed ośmiuset lat zdeterminował formę zaproponowanej przeze mnie architektury na moście London Bridge. Ażurowa konstrukcja pełni rolę półki na domy jako produkty, które po wyeksploatowaniu ustępują miejsce nowym. Mobilne domy w postaci boksów wykonane są z tworzyw wtórnych. Dzięki mobilności całego założenia miasto może decydować o jego strukturze- ilości i rodzaju mieszkań w danym czasie.

Po kliknięciu na ilustracje powiększenie > > >

TROUGH THE RIVER- HUGON KOWALSKI

Chcieliśmy by nasz projekt jak najmniej ingerował w otoczenie, by stał się jego częścią. Miał  korespondować  zarówno z nowoczesnymi symbolami Londynu (takimi jak widoczny z mostu wieżowiec 30 St. Mary Axe -potocznie zwany ogórkiem) jak i z historyczna zabudowa miasta (npTower Bridge). Próba połączenia tych dwóch światów widoczna jest w doborze materiałów.

Naszą główną inspiracją była rzeka. Szklana fasada ze stalową konstrukcją sprawia wrażenie zanurzonej w Tamizie. Jest jakby pochłonięta przez rzekę przez co staje się jej integralna częścią.
Fontana na elewacji działa tylko za dnia. Nocą gdy budynek jest podświetlony  wertykalnie grawerowana szklana fasada stwarza iluzje spływającej wody.

Warunki regulaminu dotyczące komunikacji wymusiły na nas stworzenie dwóch budynków połączonych wewnętrznym deptakiem. Pokryta wodą elewacja zewnętrzna tworzy swoistą skorupę , która chroni  przed hałasem  i zgiełkiem wielkiej metropolii wewnętrzną część budynku. Fasada wewnętrzna pokryta jest horyzontalnie ułożonymi drewnianymi żaluzjami.  Na parterze znajdują się kawiarnie, sklepy i galerie. Kolejne pięć pięter zajmują apartamenty. Na  ostatnim natomiast  znajduje się taras widokowy z ogrodem. Można się tam dostać korzystając albo z wind albo z głównych schodów, które zostały tak zaprojektowane , że mogą posłużyć za wewnętrzne audytorium lub kino.

Ciekawostki - 1 nagroda -  Laurie Chetwood

2 nagroda - Lawrence Friesen

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com